Nėse Interneti ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ju, atėherė ju mbase duhet ta rishikoni mundėsinė e vendbanimit.

Tė paktėn kėshtu thuhet sipas njė raporti tė ri nga Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikacionit, i cili ka zbuluar vendet me lidhjet mė tė mira tė internetit nė botė.

Sipas studimit, i cili ka marrė pėr bazė shpejtėsinė e internetit dhe pėrqindjen e njerėzve tė cilėt kanė qasje nė njė lidhje interneti, ne tė gjithė duhet tė shkojmė nė Korenė e Jugut nė qoftė se duam tė jetė mė mirė tė lidhur me internet.

Koreja e Jugut ėshtė nė krye tė listės pėr herė tė dytė rresht. Vendet e tjera tė zhvilluara, megjithatė, nuk janė listuar edhe aq lart sikurse mund tė prisni.

SHBA-ja pėr shembull ėshtė me numėr 15 nė listė, pas Britanisė sė Madhe, Australisė dhe Japonisė.

Ndėrkohė, Kina ėshtė nė vendin 82, duke rėnė pas Mauritanisė, Brazilit, dhe Republikės Dominikane.

Ēfarė ėshtė interesante ėshtė se raporti nuk llogaritė vetėm shpejtėsinė e internetit, i cili ėshtė padyshim njė faktor i rėndėsishėm kur bėhet fjalė pėr lidhje, por gjithashtu merr parasysh volumin e njerėzve me abonim nė njė lidhje interneti, dhe pėrqindjen e familjeve me njė kompjuter.

Pas marrjes parasysh sė kėtyre faktorėve, hulumtuesit i dha ēdo vendi njė rezultat nga totali prej 10 pikėve, dhe Koreja e Jugut kryeson listėn me 8.93 (njė rritje nga 8.64 sa kishte nė vitin 2010).

E dyta ishte Danimarka, me njė rezultat prej 8.88, dhe Islanda, nė 8.86.

Mbretėria e Bashkuar u rendit e katėrta, duke mundur vende tė tilla si Suedia dhe Holanda.

Kosova dhe Shqiperia nuk duket tė jenė pjesė e kėtij raporti, por nėse do tė ishte, prej 10 pikėve, sa pikė do t’ia kishit dhėnė vendit tonė nė total?