"Der Standard": Pas burgosjes sė Albin Kurtit tensionohet gjendja nė Kosovė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Unhappy "Der Standard": Pas burgosjes sė Albin Kurtit tensionohet gjendja nė Kosovė

  Receta Gatimi  Nė Prishtinė ēdo gjė ėshtė veshur me flamuj. Pėrveē flamurit shqiptar – shqiponjės sė zezė me sfondin e kuq – janė vendosur pllakate qė i thėrrasin kosovarėt tė blejnė vetėm produkte shqiptare.

  Edhe nė llambat e semaforėve, shkruar me shkronja tė zeza, thirret pėr bojkot tė prodhimeve serbe.

  28 Nėntori ėshtė Dita e Flamurit Shqiptar. Pėr ēdo vit nė vitrinat e dyqaneve tė rrobave nė Prishtinė mund tė shihen tė ekspozuara rroba ngjyrash kuq e zi. Nė rrugėn “Nėnė Tereza” u mblodhėn tė shtunėn me mijėra kosovarė me flamuj nė dorė, shkruan gazeta austriake "Der Standard".

  Opozita me flamuj nė dorė

  “Kėta e kanė merituar kėtė. Tė gjithė janė tė korruptuar”, thotė Blerim L., 21-vjeēar, i cili, edhe pėrkundėr shiut tė ftohtė i ishte bashkangjitur demonstratės. Studenti i bujqėsisė ėshtė njė adhurues i madh i Albin Kurtit dhe ai e konsideron tė drejtė qė partia opozitare “Vetėvendosje” po e bllokon punėn e Parlamentit.

  Vetėvendosje, sė bashku me dy partitė e tjera opozitare, AAK-nė e Ramush Haradinajt dhe Nisma e Fatmir Limajt, po e bllokon punėn e Kuvendit qė nga tetori. Argumenti: marrėveshja e lidhur me Serbinė mė 2013 ėshtė e rrezikshme pėr Kosovėn dhe me marrėveshjen me Malin e Zi pėr vijėn kufitare, Kosova humb 12’000 hektarė tokė. Sa herė fillon votimi, dikush ndez gazin lotsjellės dhe tė gjithė detyrohen ta lėshojnė parlamentin.

  Kurti njė intelektual me “Street-Credibility”

  Kurti s’mund tė krahasohet me ish- komandantėt e UĒK-sė Haradinajn dhe Limajn. Ai ishte udhėheqės i studentėve, ai ėshtė njė intelektual qė me dėshirė citon Hegelin dhe bart pulovėr me fyt, si ekzistencialistėt francezė. Ai ka njė koncept tė gjerė teorik, me tė cilin vite me radhė argumenton kundėr prezencės sė bashkėsisė ndėrkombėtare nė “kuazikoloninė” Kosovė. Ai nuk ėshtė i interesuar si shumė tė tjerė pėr tė fituar thjesht pushtet apo para. Kurti ka njė si “Street-Credibility”. Dhe megjithatė ai ėshtė i pėrcaktuar pėr tė njėjtat tema sikur edhe luftėtarėt e vjetėr Haradinaj dhe Limaj. Madje Vetėvendosje ėshtė e pėrcaktuar edhe pėr projektin e “Shqipėrisė sė Madhe” tė ndaluar me Kushtetutė, transmeton albinfo.

  Tė shtunėn 9e kaluar), Kurti u arrestua pas demonstratės. Ai disa ditė mė parė kishte hedhur gaz lotsjellės nė Parlament. Policia sulmoi zyrat e partisė dhe gjeti aty edhe gaz-maska. Sė bashku me Kurtin u arrestuan edhe 90 persona tė tjerė.

  Aksioni konsiderohet politikisht dhe juridikisht i ndjeshėm, sepse Kurti mund tė shndėrrohet shpejt nė martir. Edhe vetė raportuesja speciale e Parlamentit tė BE-sė, austriakja e tė gjelbėrve, Ulrike Lunacek, e kritikon momentin e burgosjes sė tij. Burgosja nuk shkon nė shėrbim as tė gjetjes sė njė zgjidhjeje tė krizės politike, thotė Lunacek. Lunacek kėrkon nga Qeveria dhe nga opozita tė ulen nė njė tavolinė. Dhuna varros procese tė rėndėsishme, ėshtė e mendimit Lunacek. Burgosja e Kurtit indinjon pėrkrahėsit e tij. Edhe nė Tiranė tash po organizohen demonstrata pėr lirimin e tij, transmeton “Albinfo”.

  “Kjo me gazin lotsjellės ėshtė njė budallallėk”

  Para burgosjes, tė shtunėn, Kurti mbajti njė fjalim tė zjarrtė nė rrugėn “Nėnė Tereza” nė qendėr tė Prishtinės. Tri vajza, qė kishin ikur nga shi-bora dhe ishin strehuar nėn strehėn e njė kulmi, janė po ashtu pėrkrahėse tė tij. Ato shpresojnė se ai do ta ndėrrojė sistemin dhe do ta heqė korrupsionin. Ajo qė i dallon ato nga demonstruesit e tjerė tė gjinisė mashkullore ėshtė se ato nuk duan dhunė. “Kjo me gaz lotsjellės ėshtė budallallėk, pėrndryshe ēdo gjė tjetėr qė ai thotė ėshtė e drejtė”.

  Vetėvendosje adhurohet sidomos nga tė rinjtė – e veēanėrisht nga studentėt. Edhe kryebashkiaku i Prishtinės, Shpend Ahmeti, ėshtė i Vetėvendosjes. Partia mund tė krahasohet me partitė e tjera protestuese si atė spanjolle “Podemos” dhe atė greke “Syriza”.

  Ėshtė krejtėsisht e paqartė se si do tė zhvillohen mė tej ngjarjet. Ashpėrsimi i situatės duket mė real.


  Marre nga gazeta prestigjoze austriake, "Der Standard".

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kan frik nga ky njeri prandaj e burgosin dhe fshihen si minjt

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ku ka tė drejtė "krimineli" Albin Kurti?
  Nga vaaldr1n nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2015, 07:16 PM
 2. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 01:00 AM
 3. Replika e Albin Kurtit - Interpelanca kundėr privatizimit tė KEDS
  Nga vaaldr1n nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-07-2012, 08:13 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM

Etiketat pėr kėtė Temė