Ėshtė ndarė nga jeta Imzot Rrok Mirėdita. Prej 3 ditėve shkėlqesia e tij luftoi me vdekjen pas goditjes nga njė hemoragji cerebrale.

Gjatė misionit tė tij nė krye tė Kishės Katolike, imzot Rrok Mirėdita u vu nė ne shėrbim te zhvillimit te harmonise fetare, rilindjes se besimit ne te gjithe vendin dhe kapercimit te veshtiresive politike.

Ndarjen nga jeta tė arkipeshkvit e njoftoi Arkidioqeza Metropolitane Tiranė-Durrės.

Shkėlqesia Rrok Mirdita mbylli sytė rreth orės 14:30 tė pasdites sė sotme nė Qendrėn Spitalore “Nėnė Tereza”.

“Arkidioqeza Metropolitane Tiranė-Durrės me shumė dhimbje njofton se sot me datė 7 dhjetor 2015, rreth orės 14.30, nė Qendrėn Spitalore “Nėnė Tereza”, si pasojė e njė hemoragjie cerebrale, ka kaluar nė shtėpinė e Atit, Bariu i saj, Shkėlqesia i Tij Imzot Rrok Mirdita, Arqipeshkėv Metropolit i Arkidioqezės Metropolitane Tiranė – Durrės”.

Ai gjendjej nėn trajtim mjekėsor prej ditės sė premte, 4 dhjetor 2015, ku pėsoi njė insult cerebral.

Po atė ditė ai iu nėnshtrua njė ndėrhyrje kirugjikale dhe ėshtė ndjekur nė repartin e terapisė intensive tė Neurokirigjisė ku ka vazhduar nė gjendje kome.

Pavarėsisht tė gjitha pėrkujd esjeve dhe pėrpjekjeve nga ana e stafit tė Neurokirigjisė, gjendja e tij ka ardhur duke u pėrkeqėsuar derisa sot ndėrroi jetė duke u kthyer nė shtėpinė e Atit.

Kush ka qenė Imzot Rrok Mirdita?

Mons. Rrok Mirdita ka lindur nė Kėllezen tė Ulqinit (Mal i Zi),mė 28 shtator 1939.Shkollėn fillore dhe tė mesme e ka ndjekur nė vendlindje. Ka kryer Liceun Klasik dhe studimet filozofike dhe teologjike nė Zagreb, me rezultate tė shkėlqyera.

U shugurua meshtarmė 4 korrik 1965nga Arqipeshkvi i Tivarit, Aleksander Tokic.

Deri nė 1973 ka zhvilluar veprimtarinė e vet baritore ndėr famullitė shqiptare tė dioqezės sė Tivarit (Mal i Zi). Nė kėtė vit dėrgohet nga Arqipeshkvi i Tij nė New York pėr t’u ardhur nė ndihmė emigrantėve shqi ptarė nė nevojat baritore pranė qendrės “Zoja e Kėshillit tė Mirė” nė Bronks (Bronx).

Nė pėrkim me Arqipeshkvin e Tivarit Eminenca e Tij Card. Terence Cook, Arqieshkvi i Neė York,me njė dekret tė19 qershorit 1981 e inkardinon nė dioqezėn e tij duke e ngarkuar me veprimtarinė baritore pranė qendrės “Zoja e Kėshillit tė Mirė”.

Nė 1985 Eminenca e Tij Kradinal O’Connor Arqipeshkėv i Neė York-ut e emėron administrator tė qendrave Katolike Shqiatare “Zoja e Kėshillit tė Mirė” dhe “Shėn Pali”.

Nė 28 shtator 1989 emėrohet nga i njėjti arqipeshkėv, famullitar i famullisė sė re “Zoja e Shkodrės”, e themeluar nga vetė Mons. Rrok Mirdita.

Gjatė viteve nė New York do tė merret me pėrkushtim tė veēantė me ēėshtjen e tė larguarve nga Shqip ėria, me tė cilėt bashkėndan dramėn e dhimbjes e fatkeqėsinė e tė afėrmve tė mbetur nė atdhe, tė cilėt i trajtojnė si tradhėtarė.

Nė 1991 viziton Shqipėrinė, qė e kishte njohur pėrmes emigranėve shqiptarė tė Sh.B.A-sė dhe solidarizohet me plagėt e kėtij vendi tė martirizuar.

Nė 1992 PapaGjon Pali i II e emėron Arqipeshkėv i Durrės – Tiranė. Pas kėtij emėrimi largohet pėr tu vendosur nė Shqipėri duke u pėrkushtuar pėr ngritjen shpirtėrore dhe promovimin njerėzor tė popullit besuar kujdesit tė tij baritor.

Mė 24 prill 1993 shugurohet Ipeshkėv nga Papa Gjon pali i II, gjatė udhėtimit tė tij apostolik nė Shqipėri , nė Katedralen e Shkodrės, sė bashku me tre klerikė tė tjerė tė mbijetuar nga regjimi komunist. Tė njėjtėn ditė bėn hyrjen zyrtare nė dioqezė sė ba shku me Atin e Shenjtė.

Nė vitet 1994-2000 ėshtė president i Caritasit Shqiptar dhe angazhohet fuqishėn nė lehtėsimin e vuajtjeve tė shkatuara nga lufta e Kosovės. Mė 29 mars 1999 i bėn thirrje institucioneve tė ndryshme Katolike tė Europės pėr t’iu ardhur nė ndihmė popullsisė nė nevojė tė skajshme, thirrje sė cilės i pėrgjigjen me efktshmėri shumė prej tyre.

Nė vitin 1996 zgjidhet Kryetar i Konferencės Ipeshkvnore tė Shqipėrisė dhe kryetar i parė i Shoqėrisė Biblike Ndėrkonfensionale nė Shqipėri, shoqėri e sapo themeluar.

Nė vitin 2000 Sovrani i Maltės i jep titullin Kapelan i Kryqit tė Lartė ad honorem duke e vėnė nė kategorinė e mėsuesit tė madh.

Nė vitin 2002 pėrfundon ndėrtimin e Kishės Katedrale tė Shėn Palit Nė Tiranė, duke i dhuruar bashkėsisė katolike njė pikė referimi pėr rritjen shpirtėrore, gjė qė do tė lejė shenjė nĆ « zhvillimin shoqėror e shpirtėror tė vendit.

Nė janar tė vitit 2005 Papa Gjon Pali i II e lartėson nė rangun e Arqipeshkvit Metropolit dhe mė 29 qershor tė tė njėjtit vit merr nga Papa Benedikti i XVI nė Bazilikatėn e Shėn Pjetrit Platinium e Metropolit.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės i jep titullin Qytetar Nderi, duke vlerėsuar ndihmesėn e jashtakonshme tė Arqipeshkvit pėr zhvillimin e harmonisė fetare, rilindjen e besimit nė tė gjithė vendin dhe maturinė me tė cilėn ka ndihmuar nė kapėrcimin e vėshtirėsive politike. Po tė njėjtin titull i jep edhe Kryetari i Bashkisė Rrėshen pėr ndihmesėn e shkėlqyer nė ndėrtimin e strukturave kishtare.

Pėr mė se 13 vite Arqipeshkvi ėshtė angazhuar qė Kisha Katolike mė Shqipėri nė kėtė dioqezė tė rėndėsishme, t’i vijė nė ndihmė tė gjithė kategorive tė popullsisė.

Pėr kėtė arsye i ka nxitur misionarėt qė tė angazhohe n nė fushėn e arsimit, atė shėndetėsore, nė mbrojtjen e fėmijėve, nė mbėshtetjen e familjeve nė vėshtirėsi dhe nė strehimin e tė braktisurve pėrmes hapjes sė shkollave fillore ( fillore, e tė mesme), azileve, qendrave sociale, shkollave profesionale, qėndrave shėndetėsore, dhe atyre pėr fėmijėt e braktisur, si dhe njė qendėr pėr rekuperimin e tė rinjve tė prekur nga droga, dhe e gjithė kjo pa bėrė diskriminime fetare e shoqėrore.

Nė vitin 2006 Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė Z. Alfred Moisiu i ka akorduar “Urdhėrin Nėnė Tėreza” me motivacionin: “pėr kontributin e dhėnė nė ndėrtimin e institucioneve tė Kishės Katolike nė Shqipėri; pėr vėmedjen e veēantė tė dialogut ndėrfetar; pėr nagazhimin nė themelimin einstitucioneve tė ndihmės sociale dhe ndihmesės sė njerėzve nė kushte tė pafavorshme”.

Nė maj 2006 asambleja e zakonshme e Konferencės Ipeshkvnore tė Shqip ėrisė e zgjedh rishtas Kryetar tė saj.

Nė vitin 2010 presidenti i Republikes Z. Bamir Topi i akordon urdherin Gjergj Kastrioti Skenderbeu, me 13 maj 2013 Akademia Ndekombetare Bonifaci 8 i akordon titullin Akademik Nderi.