Apple ka hapur njė laborator nė Tajvan me tė cilin ėshtė nė kėrkim tė krijimit tė ekraneve mė tė holla, mė tė lehta, dhe me energji efektive. Dhe sipas raporteve thuhet se kjo pėrfshin teknologjisė OLED.

Sipas Bloomberg thuhet se laboratori i ri i Apple me sė paku 50 inxhinierė ėshtė duke bėrė hulumtime pėr teknologji tė avancuara tė ekraneve pėr produktet e saj tė famshme sikurse iPhone dhe iPad.

Gjiganti amerikan i teknologjisė ėshtė duke synuar tė krijojė ekrane OLED tė cilat do tė jenė mė tė holla, mė tė lehta dhe mė efikase, raporton Bloomberg.

Nėse ia arrin, atėherė Apple do ta ulė sasinė e furnizimit me ekrane nga Samsung, LG dhe Sharp. (Telegrafi)