Receta Gatimi

Pse tastiera ėshtė ‘QWERTY’ e jo ‘ABCDEF’?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Ide Pse tastiera ėshtė ‘QWERTY’ e jo ‘ABCDEF’?  Edhe kur kemi pasur makinė shtypi, tastiera e saj ka qenė QWERTY. Dizajni i kėsaj tastiere nuk ka ndryshuar as tash kur kemi kompjuterė dhe laptopė.

  Kėshtu, kur e shohim se nuk ka ndryshuar forma e tastierės, pyesim: “Pse janė tė dizajnuara si QWERTY dhe jo si ABCDEF?”.

  Argumenti i parė ėshtė se shkronjat nė tastierė janė radhitur ndryshe nga alfabeti pėr tė reduktuar kohėn qė i nevojitet dikujt pėr tė shkruar. Por, kjo nuk duket se ėshtė arsyeja e vėrtetė.

  Ka njė tregim prapa krijimit tė tastierės QWERTY. Sholes, personi qė e dizajnoi kėtė, u bazua nė sugjerimet e operatorėve tė Telegrafit. Iu deshėn pesė vite qė ta dizajnonte tastierėn nė kėtė mėnyrė, shkruan Gazeta Express.

  Diku nė vitet 1968, ai i radhiti kėshtu nė tastierė:

  2 3 4 5 6 7 8 9 -
  A E I . ? Y U O ,
  B C D F G H J K L M
  Z X W V T S R Q P N


  Mė pas sipas ndryshimeve nė teknologji tastiera ndryshoi nė:
  2 3 4 5 6 7 8 9 - ,
  Q W E . T Y I U O P
  Z S D F G H J K L M
  A X & C V B N ? ; R


  Dhe nė kohėn tonė moderne, tastiera ėshtė QWERTY, Z-ja ėshtė ndėrruar me A. Kjo ishte bėrė pėr shkak qė tė pėrdoreshin mė shumė gishta pėr tė shkruar. Tani shkrimi nė tastierė ėshtė bėrė edhe mė i lehtė dhe mė argėtues!
  Kjo nėnkupton se, pėr tė futur gjithė gishtat nė funksion nė tastierė dhe pėr tė rritur shpejtėsinė e shkrimit tė fjalėve, tastiera ka kėtė radhitje siē e ka sot.

  Nėse nuk do ta kishte kėshtu, fjalėt qė do tė shkruante dikush do t’i nevojitej mė shumė kohė pėr t'i shkruar. /Gazeta Express

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Flm e kisha lexuar kohe me pare, por s'me kujtohej

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mund te funksionojne dy tastiera ne nje pc?
  Nga paolo maldini nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-11-2012, 11:31 PM
 2. Si tė aktivizojme windowsin mbasi eshte zbuluar qe eshte kopje
  Nga alfa1993 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-04-2011, 12:40 PM
 3. Nė treg, tastiera e vėrtetė shqipe!
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-04-2011, 06:19 PM
 4. A ėshtė duke e ndaluar Yahoo-ja Del.ici.us? Pėrgjigjja ėshtė po
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-12-2010, 11:32 PM
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-03-2007, 11:45 PM

Etiketat pėr kėtė Temė