Shqiptarė nga Kosova dhe Shqipėria nė fusha tė ndryshme arritėn qė tė bėhen tė njohur edhe pėr tregun botėror. Disa filluan karrierėn e tyre nė vend e pastaj depėrtuan, e disa tė tjerė filluan karrierėn nga atje.

Shqiptarė tė suksesshėm dhe tė njohur ka pothuajse nė gjithė botėn. Ata u bėnė tė njohur nė vende dhe lėmi tė ndryshme. Kėto personalitete pėrmes talentit tė tyre dhe punės, pėrveē arritjeve vetiake, bėnė qė Kosova dhe Shqipėria tė njihet nga shumė popuj tė ndryshėm, sepse sa herė qė atyre iu ėshtė dhėnė rasti ata kanė folur pėr origjinėn e tyre me krenarin mė tė madhe.

Ata kaluan nė shumė peripeci dhe sfida gjatė krijimit tė karrierės sė tyre, por fal punės ia dolėn qė tė realizojnė ėndrrat.

Nėnė TerezaNė krye tė kėsaj liste hynė Anjezė Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nėnė Tereza e cila lindi nė Shkup mė 26 gusht tė vitit 1910 dhe vdiq mė 5 shtator 1997 nė Kalkuta, (Indi). Nėna Tereza ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e ēmimit “Nobel” pėr Paqen, e cila mė 19 tetor tė vitit 2003 u shpal l e bekuar nga Vatikani. Ajo u bė njė nga urat ndėrlidhėse tė njohjes sė shqiptarėve nė botė. Bill Clinton nė qershor tė vitit 2002 , tha se “Nėnė Tereza, ishte e para qė mė bėri ta dua kombin shqiptar dhe tani ndihem shumė krenare qė plotėsova njė detyrė morale ndaj saj dhe ndaj vlerave tė lirisė”.

William G. GregoryNga njė fushė tjetėr, i njohur pėr botėn u William G. Gregory i cili u lind nė Lockpart tė New Yorkut mė 14. 05. 1957. Ai ėshtė astronaut amerikan me prejardhje shqiptare nga qyteti i Korēės. William G. Gregory ėshtė biri i njė piloti ushtarak, i cili kishte migruar nga Shqipėria kur ishte vetėm 2 vjeē. William G. Gregory u diplomua nė shkencat teknike, nė Akademinė e Forcave Ajrore tė Amerikės, mė 1980. Gradėn “magjistėr” nė inxhinieri dhe mekanikė e mori nga Universiteti “Columbia” i New York-ut. Nga viti 1981, deri nė vitin 1986 , Gregory shėrbeu si pilot i aeroplanėve luftarakė amerikanė F-11, F-4, A-7D dhe i pesė modeleve F-15 Eangle. Pasi u bė astronaut mė 1991, ai shėrbeu si pėrfaqėsues zyrtar i qendrės astronautike pėr zbritjen nė tokė tė anijeve kozmike.

Tedi PapavramiNjė tjetėr shqiptar qė zbardhi fytyrat e tė gjithėve nė Francė ėshtė Tedi Papavrami, i cili lindi nė Tiranė nė 1971. Ai u lidh me violinėn qė nė moshėn katėrvjeēare. Studioi violinė me tė atin, profesorin e njohur Robert Papavrami, i cili ka ndikuar mjaft nė tė ardhmen e tij artistike. Nė moshėn 8 vjeēare interpretoi “Arie Bohemienne”, tė Sarasate me orkestrėn Filarmonike tė Tiranės dhe tre vjet mė vonė mbajti koncertin e parė pėr violinė tė Paganini-t. Nė shtator 1982, falė flautistit Alain Marion, qeveria franceze i ofron njė bursė studimi nė Francė, ku studion pranė Conservatoire National Superieur de Musique nė Paris, nėn drejtimin e Pierre Amoyal. Nė vitin 1985 fiton konkursin “Rodolfo Lipitzer” nė Gorizia, nė 1986 fiton me unanimitet ēmimin e parė tė Konservatorit tė Parisit. Nė vitin 1987 merr diplomėn e Konservatorit tė Losanės.

Inva MulaInva Mula e lindur nė Tiranė nė vitin 1963, ėshtė njė kėngėtare soprano shqiptare me famė ndėrkombėtare. Nė vitin 1987 fitoi konkursin “Kėngėtarja Shqiptare”, mė 1988 konkursin “George Enescu” nė Bukuresht. Pas katėr vjetėsh, nė 1992 fiton konkursin ”Butterfly” nė Barcelona. Nė 1993 merr njė ēmim nė Operalia-n e parė tė Placido Domingos nė Paris. Ka bashkėpunuar me tenorė tė famshėm nė operėn e Bastille-s nė Paris, nė Bruksel, nė Mynih dhe nė Oslo. Nė vitin 1996 mori pjesė nė operėn Medee tė Luigi Cherubini-t nė Francė. Nė 1998 rikthehet nė operėn e George Bizet “La Jolie fill de Perth”. Nė filmin “Elementi i peste” nė 1997 i jep zėrin kėngėtares nė rol Lucia di Lammermoor nė skenėn "The Diva Dance". Mė vonė ajo luajti nė “Ivan IV” tė Bizet-it nė Paris. Nė vitin 2001 ishte e zėnė nė Itali ku luajti nė teatrin “La Scala” pjesėn e Verdit “Falstaff” dhe Riggoleto-n nė Arenėn e Veronės. Ka marrė pjesė rregullisht nė “La Scara” ku luajti Lucia di Lammermoor, La bohčme, Manon (2006). Luajti gjithashtu disa herė dhe La traviata-n nė qytete tė rėndėsishme si Tokio, Bilbao, Orange, Trieste dhe Toronto. Nė 2007, ajo luajti Norine-n e parė nė L'elisir d'amore nė Toulouse tė Francės. Jeta e saj ėshtė e ndarė mė sė shumti mes Francės dhe Shqipėrisė.

Arben BajraktarajArben Bajraktaraj i lindur mė 29 janar 1973, ėshtė aktor i cili jeton nė Francė, nė vendin ku edhe filloi karrierėn e tij. Ai filloi karrieren nė disa filma francezė, duke u shfaqur pastaj nė disa role mė tė vogla nė filma internacional si “Taken” dhe “Verso”. Ai vazhdoi duke u bėrė i famshėm me rolin e tij nė “Death Eater Antonin Dolohov”, nė filmin eHarry Potter. Karrierėn e tij ai e vazhdoi duke qenė pjesė e filmave si : Gérard Pirčs, Xavier Ruiz, Tony Gatlif dhe Pierre Morel.

Rita OraRita Ora (Rita Sahatēiu u lind mė 26 nėntor 1990 nė Prishtinė) ėshtė kėngėtare dhe aktore britanike me prejardhje shqiptare. Nė vitin 2009, ajo nėnshkroi kontratėn me “Roc Nation”. Albumi i saj i parė "Ora" i cili u lansua nė vitin 2012 , kishte shumė hite si “Hot Right Now”, “How we Do(Party)”, dhe “RIP”. Rita Ora ka qenė e vetmja artiste nė Britaninė e Madhe qė gjatė vitit 2012 ka arritur qė tri kėngėt t’i qėndrojnė nė vendin e parė nė listat e muzikės.

Kėnga e parė nga albumin e saj tė dytė, " I Will Never Let You DoWn", u bė e katėrta nė listat hite nė vitin 2014. Po nė kėtė vit, Rita bashkėpunoi me Iggy Azalea dhe kėngėn "Black Widoė". Nė 2015, Ora u bė trajner nė "The Voice UK", dhe gjyqtare nė "The X Factor (UK series 12)". Pėrveē muzikės, Rita Ora njihet edhe si aktore, ajo fillimisht kishte promovuar vetėn nė skenėn e aktrimit. Nė 2004 ajo u shfaq nė filmin “ Spivs”, ku luajti rolin Rosanna. Nė 2014, nė Fast & Furious 6, dhe nė vitin 2015 ajo pati njė rol nė filmin “Fifty Shades of Grey”.

Eliza DushkuEliza Patricia Dushku lindi mė 30 dhjetor 1980 nė Boston, Massachusetts. Ėshtė njė aktore amerikane me prejardhje nga njė familje shqiptaro-daneze. U bė e njohur me rolin Faith nė TV serinė Buffy dhe nga seriali televiziv “Angel”. Ajo ka luajtur nė dy seriale tė rrjetit Fox, “Tru Calling” dhe “Dollhouse”. Ėshtė gjithashtu e njohur dh e pėr rolet nė filma si “True Lies”, “The New Guy”, “Bring it On”, “Wrong Turn” dhe “Jay” and “Silent Bob Strike Back”, gjithashtu dhe si dublante me zėrin e saj pėr lojėra elektronike. Dushku, e bija e Philip R. Dushku, njė administrator dhe mėsues nė shkollat publike tė Bostonit dhe Judith "Judy" (nee Rasmussen), njė profesoreshė e shkencave politike. Babai i Dushkut ėshtė njė shqiptaro-amerikan nga qyteti i Korēės, ndėrsa e ėma ėshtė me prejardhje daneze dhe angleze. Ajo ka tre vėllezėr. Dushku ka ndjekur shkollėn “Beaver Country Day” dhe ėshtė diplomuar nga shkolla e mesme“Watertown”.

Dua LipaMė e reja qė ėshtė duke u zhvilluar nė tregun botėror, me origjinė nga Kosova ėshtė kėngėtarja 20 vjeēare, Dua Lipa. Ajo dhe prindėrit e saj e kanė lėshuar vendin gjatė vitit 1990. Lipa ėshtė e lindur dhe e rritur nė Londėr. Kėngėn e par ė ajo e ka sjell kur ishte 19 vjeēe. Kėnga e saj e parė u publikua nė vitin 2015 ėshtė “New Love” ku pas disa muajve ajo lansoi kėngėn e dytė “Be the one”. Dua Lipa me kėto kėngė ka kryesuar nė toplistat dhe shpeshherė ėshtė krahasuar me “Jessie J” pėr veēantin qė pėrbėnė stili i saj, si nė muzikė ashtu edhe nė veshje. Ajo pritet qė do tė jetė ylli shndritės i 2016-tės.

Ka edhe shumė personalitete tė tjera nga fusha tė ndryshme qė njihen nė botė, e tė shpresojmė qė numri i tyre tė jetė ēdoherė e nė rritje duke kryesuar kėshtu nėpėr toplista dhe duke u shpėrblyer pėr punėn qė e bėjnė.