Astronomėt amerikanė kėmbėngulin se kanė prova tė fuqishme qė nė sistemin tonė diellor ekziston njė planet i nėntė, i cili orbiton pėrtej Plutonit.

Ekipi i shkencėtarėve tė Institutit Kalifornian tė Teknologjisė, Caltech, ende nuk e vėrteton dot me njė vėzhgim tė drejtpėrdrejtė praninė e trupit qiellor dhe e mbėshtet pretendimin e tij mbi mėnyrėn sesi janė parė tė lėvizin objektet e tjera tė largėta.

Nėse teoria nė fjalė rezulton e vėrtetė, ky planet i hamendėsuar do tė ketė njė masė 10 herė mė tė madhe se tė Tokės.

/ Top Channel