Kompania Volkswagen sė fundmi ka prezantuar konceptin Budd-e dhe sė fundmi ėshtė konfirmuar se modeli do tė fillojė tė prodhohet.

Nė njė intervistė pėr “Car Magazine”, Volkmar Tanneberger i Volkswagenit ka konfirmuar se koncepti do tė fillojė tė prodhohet, derisa ka njoftuar se nė treg do tė dalė nė vitin 2020.Budd-e ėshtė modeli i parė qė do tė funksionojė me platformėn e re tė VW-sė Modular Electric Platform (MEB). Kjo platformė ėshtė e dizajnuar veēanėrisht pėr veturat hibride dhe elektrike. Ajo mund tė akomodojė pakon mė tė madhe tė baterive, transmeton Koha.net.Volkswageni ka refuzuar tė tregojė detajet e kėsaj veture, por ka konfirmuar se Budd-e do tė ketė baterinė masive me 101 kilowatt-watt. Kjo ia mundėson veturės qė tė lėvizė me shpejtėsi deri nė 93 kilometra nė orė. Vetura me njė tė mbushur tė baterinė mund tė kalojė deri nė 373 milje.