Njė makinė klasike Ferrari ėshtė shitur nė njė ankand pėr 28 milionė euro, duke u bėrė kėshtu makina mė e shtrenjtė nė botė.

Legjendari Ferrari 335 S Spider Scaglietti arriti tė kapte 300 km/h nė vitin e largėt 1957, njė arritje e jashtėzakonshme pėr kohėn. Kjo makinė ka pėrfunduar nė vendin e dytė nė Mille Miglia, para se njė vit mė vonė tė bėhej makina e parė qė e pėrshkonte pistėn e Lė Manshit me shpejtėsinė mesatare 200 km/h.

Kjo makinė ishte blerė nė vitin 1970 nga piloti dhe koleksionisti francez Pierre Bardinon, i cili vdiq nė vitin 2012 dhe tashmė familja e tij vendosi ta shiste perlėn e koleksionit. Nuk dihet identiteti i blerėsit.

Marcel Massini, njė ekspert i historisė sė Ferrarit, e ka pėrshkruar makinėn si “maksimumin e maksimumit”.

Rekordin e mėparshėm si makina mė e shtrenjtė nė botė e mbante sėrish njė Ferrari. Nė vitin 2014, Ferrari 250 GTO e vitit 1962 u shit pėr 25 milionė euro.

/ Top Channel