Receta Gatimi

"Lexoni Kadarenė”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25

  Wink "Lexoni Kadarenė”  Ishte viti 1988 kur nė tė mirėnjohurėn “The Nevv York”, shkrimtari amerikan Xhon Apdajk nė njė recesion pėr Kadarenė pohonte me keqardhje se lexuesi amerikan dinte shumė pak pėr autorin e Shqipėrisė sė pasluftės.

  Kanė kaluar shumė vite dhe ndofta e njėjta gjė mund tė thuhet sot pėr lexuesit e rinj shqiptarė, tė cilėt e pėrmendin por e kanė lexuar pak ose aspak Kadarenė.

  Pas pėrurimit tė shtėpisė sė tij nė Gjirokastėr dhe njė varg aktivitetesh pėr nder tė 80-vjetorit, Biblioteka Kombėtare bashkė me ēeljen e njė ekspozitė organizoi njė konferencė, pėr leximin dhe interpretimin e Kadaresė ku studiuesit dhe kritikėt e letėrsisė, shtruan nevojėn e njė qasjeje tė re tė veprės sė tij.

  Kėtij qėllimi do t’i shėrbejė prezantimi qė Biblioteka u bėri tri veprave kushtuar autorit tė madh, nga Bashkim Kuēuku, Lili Sula Ardian Ndreca dhe disa studiues tė tjerė qė kanė kontribuar me ese dhe studime.

  “Kadare pa diskutim ėshtė njė autor qė gjithmonė krijon mudnėsi tė re interpretimi. Dhe vėllim i pėrgatitur pėr nder tė 80-vjetorit tė lindjes sė tij nė kujdesin e profesor Ardian Ndrecės, synon tė sjellė disa studime tė reja, ku ka qasje tė reja mbi krijimtarinė e Kadaresė”, tha prof. Floresha Dado, akademike.

  “Mendoj qė kremtimi mė i mirė qė i bėhet njė shkrimtari ėshtė leximi dhe studimi i veprės sė tij. E keqja mė e madhe e kohės qė po pėrshkojmė ėshtė ungesa e leximit, jo vetėm e veprave si ajo e Kadaresė, por eleximit nė pėrgjithėsi”, tha Ardian Ndreca, shėrbimi mė i mirė qė mund t’i bėhet Kadaresė ėshtė leximi i tij.  / Top Channel

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e jomina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Postime
  181
  Reputacioni
  15
  Mendoj se Kadare ėshtė nga shkrimtarėt mė tė mirė qė kemi.

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga jomina Lexo postimin
  Mendoj se Kadare ėshtė nga shkrimtarėt mė tė mirė qė kemi.
  pajtohem plotesisht me ty!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 01:00 AM
 2. Neser nė "Epoka e Re" mund tė lexoni
  Nga vaaldr1n nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-10-2013, 12:15 PM
 3. "Metro" do te quhet "Windows 8"
  Nga vaaldr1n nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-08-2012, 09:06 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM

Etiketat pėr kėtė Temė