Nėse dėshironi ta bėni iPhone-in tuaj tė papėrdorshėm, atėherė ekziston njė mundėsi e tillė. Kohėve tė fundit nė rrjetet sociale njė mesazh anonym nga 4chan i ka inkurajuar pėrdoruesit qė ta vendosin datėn nė iPhone-in e tyre nė 1 janar 1970, kinse pėr ta parė njė ndėrfaqe mė retro nė iPhone.

Por nė fakt nėse e bėni kėtė veprim, atėherė iPhone i juaj do tė bėhet i papėrdorshėm dhe nuk do tė mund tė ristartohet mė.
Ata qė e ndoqėn kėtė kėshillė ishin tė tronditur pėr tė gjetur se telefoni i tyre ishte jo-funksional, pėrtej edhe mundėsisė sė rregullimit me iTunes.

Edhe procedurat mė rigoroze tė ristartimit – qasje me DFU mode dhe zėvendėsimi i firmware nuk ėshtė i mjaftueshėm pėr tė sjellė njė iPhone tė prekur nga ky “krimb” nė gjendjen normale.

Problemi shfaqet vetėm mė pajisjet me ēipat 64-bit, domethėnė iPhone 5S, iPad Air, iPad Mini 2 dhe iPod Touch 2015.