Shkencėtarėt pretendojnė se kanė zbuluar njė nga misteret mė tė mėdha: atė tė Trekėndėshit tė Bermudės.

Zona qė pėrfshin Floridėn, Bermudėn dhe Puerto Rikon, prej dekadash shquhet si njė trekėndėsh mistik, ndryshe i njohur si “Trekėndėshi i djallit” pasi tė gjitha mjetet qė lundronin mbi sipėrfaqen e saj detare apo avionėt qė fluturonin mbi kėtė hapėsirė ajror, papritmas zhdukeshin.

Njė grup studiuesish tė Universitetit Arktik tė Norvegjisė kanė hedhur hipotezėn lidhur mbi rastin e ēuditshėm.

“Ekzistojnė disa zgavra gjigande nė shtratin e detit, nė njė zonė nė pjesėn qendrore-perėndimore tė detit Barenc, ndoshta tė shkaktuara nga shpėrthime masive tė gazit”, kanė thėnė pėr ‘Sunday Times’ shkencėtarėt, tė bindur se pikėrisht me kėto gropa tė thella deri nė 45 metra e tė gjera deri nė 800, lidhen zhdukjet e ndodhura pėrgjatė oqeanit mes Bermudės, Porto Rikos dhe Floridės.

“Zona e kratereve pėrbėn ndoshta pikėn mė tė nxehtė tė ēlirimit tė metanit nėnujor nė Arktik dhe shpėrthimet, qė mė tej formojnė zgavra tė thella, pėrbėjnė rrezik potencial pėr anijet qė lundrojnė nė detin Barenc”, shpjegojė autorėt e studimit, tė bindur se anije dhe avionėt qė kalojnė nė kėtė Trekėndėsh, mijėra kilometra nga ujėrat nė veri tė Norvegjisė dhe Rusisė mund tė jenė gjendur nė situata tė ngjashme rreziku, tė karakterizuara nga vorbulla tė fuqishme, tė afta pėr tė tėrhequr nė thellėsi gjithēka e gjithkėnd.

/ Top Channel