Nutricionistėt nuk po bien dakort pėr dietat. Edhe pse deri tani i ėshtė mėshuar fort idesė se shmangies sė yndyrnave pėr humbjen nė peshė, studimi i fundit tregon se duhet bėrė e kundėrta.

Nga avokadoja, tek vaji i kokosit apo e verdha e vezės, ekspertėt kėshillojnė 10 ushqime tė yndyrshme qė duhen konsumuar sipas tyre, me qėllim shpejtimin e metabolizmit e pėr rrjedhojė, dobėsimin.

Zėvendėsimi i drithėrave me yndyrna duket se ndihmon dhe lėkurėn, flokėt e pėrmirėson gjithashtu gjumin. Njė zėvendėsim tė tillė u detyrua tė bėnte blogerja e shėndetit Annie Lawless e cila vuante nga sėmundja e celiakisė.

Pėr ēudinė e saj, dieta qė u frikėsua shumė se do ta shėndoshte, pati efektin e kundėrt. “Intoleranca ndaj glutenit mė hapi sytė ndaj botės sė mrekullueshme tė yndyrės”, shprehet Lawless.

Drithėrat, argumenton ajo, jo vetėm bien rėndė nė sistemin tonė tretės, por mund tė shkaktojnė edhe njė reaksion tė fortė tė insulinės e tė tjera reagime hormonale qė promovojnė depozitimin e dhjamit.

Ndėr ushqimet e tjera me vlerė qė nuk duhen anashkaluar, blogerja por dhe mjaft ekspertė tė fushės, rendisin salmonin e egėr, vajin e ullirit, vajin e farave tė lirit si dhe arrat e bajamet.

/ Top Channel