Edhe pse qeveria zyrtarisht u tėrhoq nga beteja e saj kundėr Apple tė hėnėn, shumė vėzhgues thonė se lufta pėr privatėsinė e pėrdoruesve vetėm sa ka filluar.

“Kjo padi mund tė jetė e gjatė, por pyetjet kushtetuese dhe ēėshtjet rreth intimitetit qė janė ngritur me kėtė rast nuk kanė pėrfunduar,” tha kongresmeni Darrell Issa, i cili kishte kritikuar padinė e Departamentit tė Drejtėsisė kundėr Apple, nė njė deklaratė tė hėnėn.

Departamenti i Drejtėsisė tėrhoqi veprimin e saj ligjor kundėr Apple, pas njė metodė tė sjellė nė FBI nė fillim tė kėtij muaji nga njė njėsi e paidentifikuar ekonomike qė lejuar hetuesit tė godasin funksionet e sigurisė pa fshirė pėrmbajtjen e iPhone tė pėrdorur nga Syed Farook, i cili me gruan e tij, Tashfeen Malik, ka bėrė qitje masive me armė nė dhjetor tė vitit tė kaluar nė San Bernardino. Nga ky akt terrorist mbetėn 14 tė vdekur, shkruan USA Today.