Receta Gatimi

Konsumimi i kanabisit ka edhe pasoja!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25

  Wink Konsumimi i kanabisit ka edhe pasoja!  Konsumoni hashash? Mos e teproni gjatė! Ky ėshtė paralajmėrimi i kėrkuesve ndėrkombėtarė, sipas tė cilėve, sa mė shumė tė konsumosh lėndė narkotike, aq mė tė vėshtira do t’i keni marrėdhėniet me tė tjerėt, si dhe e sigurtė ėshtė qė nuk do tė paguheni shumė.

  Gjatė studimit janė ndjekur fėmijėt qė nga lindja e deri nė moshėn 38-vjeēare, prej tė cilėve janė kuptuar se ata njerėz qė konsumojnė hashash 4 apo mė shumė ditė gjatė javės, me kalimin e viteve pėrfundojnė nė njerėz tė kategorive sociale mė tė ulėta sesa prindėrit e tyre.

  Sipas studimit ėshtė zbuluar gjithashtu se pėrdoruesit nė vazhdimėsi tė kanabisit pėrfundojnė tė jenė punėtorė mė pak tė paguar, me mė pak aftėsi dhe me vende pune aspak prestigjioze, sesa ata qė nuk janė pėrdorues tė rregullt, apo qė nuk e pėrdorin aspak kanabisin.

  Vėshtirėsitė financiare, vėshtirėsi nė ambiente pune por edhe nė marrėdhėniet ndėrfamiljare apo shoqėrore, janė ato qė ndjekin mė sė shumti jetėt e atyre qė konsumojnė lėndėt narkotike, vėshtirėsi tė cilat sa vijnė e pėrkeqėsohen me kalimin e viteve.

  Studimi ėshtė kryer nga njė ekip kėrkuesish tė udhėhequr prej Magdalena Cerda nė Universitetin e Kalifornisė, si dhe Avshalom Caspi dhe Terrie Moffitt nga Universiteti Duke, si dhe ėshtė publikuar nė gazetėn “Clinical Psychological Science”.

  “Kanabisi mund tė jetė mė i sigurt pėr shėndetin tuaj sesa alkooli, por jo pėr financat tuaja”, thotė Moffitt, njėri prej autorėve. Sa i pėrket studimit, 947 pjesėmarrėsit kanė kompletuar tė paktėn 3 nga 5 vlerėsimet pėr kanabis pėr tė rritur, nga mosha 18-38 vjeē, dhe prej tyre, 18% apo 173 janė konsideruar si tė varur ndaj marijuanės, ndėrsa 15% hynin nė kategoritė e pėrdoruesve tė rregullt tė kanabisit.

  / Top Channel

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Ice po nuk konsumon kur je i ri eshte e kot nuk shijon gje

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Itali, rritet konsumi i kanabisit tek adoleshentėt (video)
  Nga vaaldr1n nė forum Familja dhe tė Rinjtė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2013, 02:19 AM
 2. Konsumimi i djathit
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-03-2012, 04:30 PM
 3. Femijet mund te kene pasoja ne te folur nese i qelloni
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-02-2012, 07:52 PM
 4. Zbardhja e flokėve- trend mode me pasoja negative
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2011, 09:43 PM
 5. Lėndimet sportive lėnė pasoja
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2009, 07:18 PM

Etiketat pėr kėtė Temė