Shpeshėherė dėgjojmė spekulime edhe absurde pėr produktet e reja dhe tė mundshme tė Apple, por me kalimin e kohės disa prej tyre dalin tė jenė tė vėrteta. Nė fund Apple i bėn zyrtare disa prej kėtyre produkteve dhe shėrbimeve.

Pikėrisht ky proces ka ndodhur kohėt e fundit me iPhone SE dhe iPad Pro me 9.7inē, dhe sigurisht se do tė shihet sėrish me iPhone 7 kėtė vjeshtė.

Por nė ēfarė vėrtetė ėshtė duke punuar Apple? Mėposhtė ėshtė njė listė e top 5 produkteve mė tė pėrfolura tė cilat thuhet se Apple do t’i zbulojė brenda njė periudhe jo edhe shumė tė gjatė kohore.

Apple Car, njė veturė elektrike ose pa shofer

Madje, pretendimet pėr kėtė projekt tė ri tė Apple, Tim Cook nuk i ka mohuar. Ideja e Apple ėshtė qė ta bėjė njė makinė elektrike, tė cilėn do ta finalizonte deri nė vitin 2019.

Apple TV Streaming

Pėr vite tė tėra ėshtė thėnė se Apple ėshtė duke e bėrė shėrbimin e vet tė TV streaming TV pėr ta plotėsuar Apple TV, dhe thashethemet pėr kėtė u ndezėn sėrish nė nė 2015. Raportet e ndryshme kanė thėnė se Apple do tė debutojė me njė paketė mė tė lirė tė kanaleve si Sling TV apo PlayStation Vue, dhe ta shesė atė pėr mė pak se mesatarja e abonimeve ekzistuese kabllore ose satelitore.

Dėgjueset Beats, krejtėsisht pa tela

Nėse Apple me tė vėrtetė do ta heq portin e kufjeve nė iPhone, atėherė kompania ka njė produkt potencialisht tė ėmbėl pėr ta ofruar: dėgjueset e Beats krejtėsisht pa tela, tė cilat janė tė lidhura vetėm me valėt e Bluetooth.

iPhone 7 me ekranin nė OLED

Ndėrsa kompania tashmė pėrdor ekranet OLED nė orat e saj Apple Ėatch, teknologjia thuhet se ėshtė duke lėvizur edhe nė iPhone nė vitin 2017.

Megjithatė, ajo mund tė jetė e kufizuar nė vetėm modelin iPhone 7s Plus vitin e ardhshėm, nė qoftė se del tė jetė e vėrtetė, Apple mund ta ofrojė njė model tė ri nė ekranin OLED, qė shpenzon mė pak energji. Raporti i fundit nga Nikkei thotė se Apple ka gjasa qė tė pėrdorė njė ekran tė sheshtė nė OLED pėr modelin e gjeneratės sė parė, por qė kompania mund tė shikojė edhe pėr opsionet me ekranet e lakuara.

Apple VR

Tim Cook dha njė kompliment pėr pajisjet e realitetit virtual nė janar, dhe interneti u hodh egėr me spekulime. Disa ditė mė vonė, Financial Times ka ofruar njė nivel tė pohimit: faqja pohoi se Apple ka pasur njė ekip tė qindra njerėzve qė kishin pėr synim ndėrtimin e pajisjes sė re prototip tė realitetit virtual.