Njė piton gjigant ėshtė gjetur nė njė punishte nė Malajzi dhe doli se bėhet fjalė pėr gjarprin mė tė gjatė tė kapur ndonjėherė.

Gjarpri u vlerėsua tė jetė i gjatė tetė metra, qė ėshtė mė i gjatė nga Meduza, kampionit paraprak nė Librin e rekordeve tė Guinnessit, transmeton Koha.net.

Pitoni rrjetor, njė lloj qė jeton nė Azinė Juglindore, ėshtė parė nė njė pjesė tė punishtes nė Paja Terubong, zonė e ishullit dhe e parajsės turistike Penang.

Herm Harisjam, nga Shėrbimi Civil i Mbrojtjes, i tha Guardianit se punėtorėt kishin thirru ndihmėn urgjente dhe se u ishte dashur rreth gjysmė orė pėr tė kapur gjarprin.

Ky piton, i cili ishte gjetur tė enjten nuk ka mbijetuar edhe gjatė, pasi tė dielėn kishte ngordhur, raporton BBC.

“Tetė metra i gjatė dhe i rėndė 250 kg” , ka sqaruar gazeta britanike.

© KOHA