“Ēdokush ka mundėsi pėr t’u bėrė i pasur”, thotė milioneri Steve Siebold.
Por, a ėshtė pasuria nė letrat tuaja tė jetės? Nė mėnyrė qė ta dini se a do tė jeni i pasur dikur, Steve ka treguar pėr disa shenja tė cilat tregojnė nėse kjo do tė ndodhė.

Pėrderisa askush nuk mund ta parashikojė tė ardhmen, zgjidhjet e mėposhtme qė i bėni ndikojnė dukshėm nė rrugėn tuaj drejt pasurimit, transmeton Gazeta Express.

Kėto janė shenjat qė tregojnė se kurrė nuk do tė jeni tė pasur:

Fokusoheni mė shumė nė kursime dhe jo shumė nė fitime


Kursimi ėshtė gjėja mė e rėndėsishme pėr tė krijuar pasuri, por nuk duhet tė fokusoheni shumė nė kursime aq sa duhet tė fokusoheni nė fitime, pasi qė kjo ėshtė ajo nė tė cilėm njerėzit e pasur fokusohen. Nuk keni nevojė t’i braktisni strategjitė praktike tė kursimit. Por, nėse dėshironi tė mendoni si i pasur, mos u brengosni shumė pėr shpenzimet dhe fokusohuni qė tė bėni mė shumė para, kėshillon Siebold.

Nuk keni filluar tė investoni

Mėnyra mė efektive pėr tė fituar mė shumė para gjatė kohės ėshtė qė tė investoni, dhe sa mė herėt qė tė filloni, aq mė mirė. Nė mesatare, milionerėt investojnė rreth 20% tė tė ardhurave tė tyre ēdo vit. Pasuria e tyre nuk matet nga sasia e parave qė fitojnė ata ēdo vit, por nga ajo se si kanė kursyer dhe investuar gjatė gjithė kohės, thotė Ramit Sethi nė “Do t’ju mėsoj se si tė bėheni tė pasur”, transmeton Gazeta Express.

Blini gjėra qė nuk mund t’i pėrballoni

Nėse jetoni duke blerė gjėra qė nuk mund t’i pėrballoni, nuk do tė bėheni tė pasur. Edhe nėse filloni tė fitoni mė shumė se mė herėt, mos e pėrdorni kėtė rritje si njė justifikim pėr t’i dhėnė vetės njė ngritje jetėsore. “Nuk e kam blerė orėn e parė luksoze ose veturėn derisa kam pasur biznesin tim dhe derisa investimet kishin filluar tė prodhonin tė ardhura tė sigurta”, thotė milioneri Grant Cardone.

Po e ndiqni ėndrrėn e dikujt tjetėr, jo tuajėn

Nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm, duhet ta doni atė qė e bėni – kjo do tė thotė tė pėrcaktoni dhe tė ndiqni pasionin tuaj. Shumė njerėz bėjnė gabimin e ndjekjes sė ėndrrės sė dikujt tjetėr – si pėr shembull tė prindėrve tė tyre – thotė Thomas Corley, i cili ka kaluar pesė vite duke hulumtuar milionerėt. “Kur i ndiqni ėndrrat dhe qėllimet e dikujt tjetėr, ju nuk do tė jeni tė lumtur me profesionin e zgjedhur”, shton ai.

Nuk keni qėllime pėr paratė tuaja

Paratė nuk vijnė rastėsisht – duhet tė punoni pėr to. Nėse dėshironi tė bėheni tė pasur, ju duhet tė keni njė pasqyrė tė qartė dhe njė qėllim tė caktuar para se tė bėni njė plan financiar pėr ta arritur atė qėllim. Njerėzit e pasur kanė qėllime me paratė e tyre dhe vizion tė qartė.

Besoni se nuk mund tė bėheni tė pasur

“Njė person mesatar beson se tė jesh i pasur ėshtė njė privilegj i fituar vetėm nga njerėzit fatlum”, shkruan Siebold. “E vėrteta ėshtė se, nė njė shtet kapitalist, keni ēdo tė drejtė pėr t’u bėrė tė pasur nėse dėshironi tė krijoni vlera tė mėdha pėr tė tjerėt”. Filloni t’i bėni pyetje vetės, “Pse jo unė?”, inkurajon ai. Mė pas, filloni tė mendoni pėr gjėra tė mėdha. Njerėzit e pasur krijojnė pritje tė mėdha. Pse tė mos fitoni edhe ju njė milion euro? /Gazeta Express