Disa thonė se martesa ėshtė njė dėnim, por duket se shkenca nuk ėshtė aspak dakord. Studimet e fundit tregojnė se, nė fakt, martesa dhe marrėdhėniet afatgjata i bėjnė mirė shėndetit fizik, atij mendor dhe financiar.

Duket e ēuditshme, por shkencėtarėt e kanė lidhur martesėn me njė rrezik tė ulėt tė prekjes nga sėmundje tė ndryshme si kanceri, diabeti apo problemet kardiovaskulare, veēanėrisht te burrat. George Ploubidis, lexues i statistikave pėr shėndetin e popullsisė nga “University College” i Londrės thotė se, njerėzit e martuar janė tė prirur pėr tė konsumuar mė pak duhan, alkool e pėr tė ngrėnė mė shėndetshėm.

Tė qenėt nė njė martesė tė lumtur mund tė rrisė gjithashtu mundėsitė pėr njė jetė mė tė gjatė. Kur studiuesit kombinuan rezultatet e njė sėrė kėrkimeve zbuluan se, burrat e gratė e martuar kishin 10 deri 15 pėr qind mė pak mundėsi pėr tė vdekur nė mėnyrė tė parakohshme.

Thonė se dashuria nuk ka ēmim, por nė fakt njerėzit me njė lidhje tė gjatė bashkėshortore kanė njė pasuri dyfish mė tė lartė sesa ata qė s’janė martuar kurrė, siē sugjeron njė studim i Universitetit tė Ohios. Pėrfitimet shėndetėsore tė marrėdhėnieve afatgjata duket se shtrihen edhe te shėndeti mendor.

Mes tė martuarve raportohen mė pak raste depresioni dhe ata janė gjithashtu mė pak tė prirur pėr tė abuzuar me drogėn e alkoolin. Edhe fraza “Jetuan gjithmonė tė lumtur pas martesės” nuk ėshtė tėrėsisht utopike.

Studiuesit sugjerojnė idenė se, personat e martuar janė mė tė lumtur. Njė studim qė analizoi 24 ēifte gjermane pėrgjatė 15 viteve zbuloi se, martesa u kishte dhėnė atyre njė hov lumturie edhe pse ai ishte afatshkurtėr, pasi me kalimin e kohės nivelet e lumturisė u rikthyen nė gjendjen paramartesore.

Shkencėtarėt rrėzojnė edhe bindjen e pėrhapur gjerėsisht se, beqarėt bėjnė mė shumė seks. Njė studim qė merr nė konsideratė sjelljet seksuale pretendon se, tė martuarit bėjnė seks mė shpesh sesa beqarėt, edhe pse ėshtė e vėrtetė se frekuenca e raporteve seksuale reduktohet me kalimin e viteve.

Pra ēiftet janė mė tė lumtura, mė tė pasura, jetojnė mė gjatė dhe kanė njė jetė seksuale mė tė kėnaqshme. Por beqarėt, tė paktėn mund t’i gėzohen faktit se janė mė pak tė prirur pėr tė shtuar peshė sesa tė martuarit. Ky fenomen ėshtė mė i theksuar te burrat.

/ Top Channel