Gazetari i shtypit tė shkruar ėshtė profesioni mė i keq pėr vitin 2016. Tė paktėn sipas CareerCast, qė ka pėrpiluar njė listė me profesionet mė tė kėqija sipas disa parametrave si niveli i konkurrencės, pritshmėritė e karrierės, paga dhe kushtet e punės.

Ja kush janė zanatet qė mė mirė t’i qėndroni larg:

1.Punonjėsit e shtypit tė shkruar

Rėnia graduale e publikimeve ka shkaktuar njė reduktim drastik tė perspektivės sė punės dhe reduktim tė reklamave, gjė qė sjell uljet e pėrfitimeve.

2.Druvarėt

Shtimi i mediave dixhitale ka sjellė edhe uljen e shitjes sė letrės. Sė bashku me lodhjen fizike dhe rrezikshmėrinė e ambientit tė punės, ky profesion hyn nė treshen e profesioneve mė tė kėqija tė vitit.

3.Gazetar televizioni

Edhe nė fushėn e gazetarisė televizive ėshtė parė njė ulje e mundėsive tė punėsimit, ulje pagash dhe rritje e stresit.

4.DJ

Konkurrenca e shėrbimeve “streaming” dhe “podcast” ka bėrė qė radiot tė ulin shpenzimet duke hequr nga puna DJ-t.

5.Ushtarakėt

Ėshtė njė nga profesionet mė stresuese dhe mė tė rrezikshme, sė bashku me zjarrfikėsit.

6.Taksist

Ėshtė njė profesion me shumė stres pėr shkak tė trafikut dhe me pagė shumė tė ulėt.

7.Zjarrfikės

Ka njė rrezikshmėri vdekjeprurėse pasi kryhet nė ambientin mė tė rrezikshėm tė mundshėm.

/ Top Channel