Pasaportat britanike dhe amerikane janė mė tė fuqishme nė botė, pasi me to mund tė shkosh pa patur nevojė pėr vizė nė 147 shtete.

Passport Index ka renditur nė bazė tė aksesit tė pasaportės sė njė shteti, nė sa vende mund tė shkojė pa viza. Gjermania, Koreja e Veriut dhe Franca janė vendet e dyta mė tė fuqishme me aksesin nė 145 vende.

Shqipėria renditet e 43-ta sipas Passport Index. Me pasaportėn e vendit tonė mund tė udhėtosh pa viza nė 91 vende.

Nė fund renditen pasaportat e Ishujve Solomon, Sudanit tė Jugut me pasaportat e tė cilave mund tė shkosh pa viza nė 28 vende.

/ Top Channel