Dita Ndėrkombėtare e Vajzave nė Teknologjinė e Informacionit dhe Komunikimit (TIK) ėshtė iniciativė e Bashkimit Ndėrkombėtar tė Telekomunikacionit (ITU) dhe shėnohet nė mė shumė se 150 shtete tė botės.

Kjo iniciativė ėshtė njė pėrpjekje globale qė synon vetėdijesimin dhe fuqizimin e vajzave dhe femrave tė reja pėr tė konsideruar studime dhe karrierė nė TIK.

Iniciativa shėnohet ēdo vit nė tė enjten e katėrt tė Prillit duke grumbulluar nė njė vend aktorė tė ndryshėm tė sektorit tė TIK-ut, dashamirė tė TIK-ut nė pėrgjithėsi, si dhe vajza dhe femra tė reja nė mėnyrė qė tė punohet shtesė nė uljen e hendekut gjinor qė ekziston nė kėtė profesion.

Bazuar nė raportin e publikuar nga STIKK “Femrat nė Teknologji” nė vitin2014, nė Kosovė vetėm 20% e fuqisė punėtore nė sektorin e TIK-ut janė femra.

Situatė e ngjashme ėshtė edhe nė Unionin Europian ku vetėm 30% e rreth 7 milionė tė punėsuarve nė sektorin e TIK-ut Evropian janė femra.

Pėr tė ndihmuar nė promovimin e njė paradigme tė re nė sektorin e TIK-ut, kėtė vit, shėnimi i Ditės Ndėrkombėtare tė Vajzave nė TIK do tė bėhet edhe nė Kosovė. Kjo do tė jetė hera e dytė qė njė ngjarje e tillė ėshtė organizuar nė Kosovė pėr tė shėnuar kėtė ditė ndėrkombėtare.

Ministria e Zhvillimit Ekonomik nė partneritet me A.U.K, USAID, Fondacionin Ipko, Vajzat nė TIK dhe partnerė tė tjerė kanė bashkuar forcat pėr tė shėnuar kėtė ditė me qėllim tė me qėllim tė ngritjes sė vetėdijes pėr mundėsitė e vajzave nė sektorin e TIK-ut.

Gjatė ditės do tė ketė aktivitete tė shumta, duke filluar nga konferenca kryesore ku do tė jenė prezent aktorė kyē tė komunitetit ndėrkombėtar dhe vendor, prezantime tė CEO-ve tė kompanive tė suksesshme nė sektorin e TIK-ut, panairi i punės si dhe punėtori tė ndryshme tė mbajtura nga partnerėt e ngjarjes.

Dita Ndėrkombėtare e Vajzave nė TIK 2016 mbahet me 28 Prill 2016 nė objektin e A.U.K. Pėr pjesėmarrje kandidatet duhet tė regjistrohen pėrmes formave tė caktuara.