Nuk bėhet fjalė pėr celularė, madje as televizorė. Teknologjia thuajse nuk ekziston dhe kjo duket paksa e ēuditshme nė kėtė botė moderniteti. Bėhet fjalė pėr fisin Chang Tang-Pa rrėzė Himalajave.

Fotografi Cut Vinton ka jetuar dy muaj me fisin nė fjalė, i cili mbijeton fal kafshėve. Fotografi bėri jetė nomade duke provuar vėshtirėsitė e shumta fizike tė atyre njerėzve.Fisi kalon ditė tė tėra duke kėrkuar ushqim mes tė ftohtit e bashkė me ta, shtegtimin e ndėrmarrin edhe dhitė.

Paraja nuk ekziston dhe gjithēka shkėmbehet me kafshė apo sende tė tjera. Ata nuk i ēojnė fėmijėt e tyre nė shkollė, edhe pse arsimi ėshtė i rėndėsishėm nė kulturėn fetare tė budistėve.

Fotografi rrėfen se familjet janė tė devotshėm ndaj zakoneve tė tyre fetare. Mjetet pėr tė komunikuar me botėn e jashtme mungojnė. Fiset informohen nėpėrmjet fjalėve gojore pėr transmetimin e lajmeve tė ndryshme.

Fotografi ka mėsuar se njė grua tibetiane mund tė ketė mė shumė se njė burrė, njė nė shtėpi pėr ta ndihmuar nė punėt e pėrditshme dhe njė tjetėr pėr tė ruajtur kafshėt, transmeton OraNews.

Fotografi shkruan se e ardhmja e tyre ėshtė e pasigurt pėrballė njė bote nė lėvizje drejt pėrparimit tė shpejtė.