Kompania Formon fiton ēmimin “Inovacioni i Vitit” nė ceremoninė Gala tė ICT Awards, me produktin e tyre “Formon Core”.

Tiranė, Shqipėri, (Prill 29.2016) – “Formon” prodhuesi i parė rajonal i Desktop 3D Printerėve, janė shpallur fitues tė ēmimit “Inovacioni i Vitit” nė Albanian ICT Awards. Ceremonia u organizua nėn patronatin e Kryeministrit tė Shqipėrisė z.Edi Rama, nė Sheraton Hotel nė Tiranė.

Albanian ICT Awards u organizua pėr herė tė katėrt me radhė. Ky eveniment mbledhė sė bashku profesionistė, ekspertė, akademikė, drejtues, vendim-marrės e politikė-bėrės nė sektorin e Teknologjisė sė Informacionit dhe Komunikimit.“Ne jemi shumė krenar qė produkti ynė ėshtė zgjedhur fitues. Urojmė qė ky ēmim tė jetė shtytje pėr ne si kompani dhe gjenerata e reja, qė tė shfrytėzojnė talentin e tyre pėr tė promovuar vlerat tona mbarkombėtare”, deklaroi Rron Cena, CEO i kompanisė FORMON.

FORMON ėshtė e themeluar nė Mars 2015 dhe ėshtė prodhuesi i parė rajonal i produkteve hardwerike nė fushėn e Industrisė 3D. Qėllimi kryesor i FORMON ėshtė tė ndėrtojė mjete mė tė thjeshta qė e bėjnė procesin krijues sa mė tė lehtė dhe mė tė thjeshtė pėr tė gjithė.

FORMON ėshtė pjesė e Innovation Centre Kosovo (ICK).