Microsoft ka thėnė se 300 milionė pajisje tashmė janė aktive nė Windows 10. Por sipas kompanisė, mbėshtetja pa pagesė pėr kėtė sistem operativ do tė pėrfundojė sė shpejti.

Tė enjten, Microsoft njoftoi publikun pėr suksesin e Windows 10, por edhe paralajmėroi se pėrditėsimi falas do tė skadojė pėr disa muaj.

Nėse konsumatorėt nuk i kalojnė kompjuterėt e tyre personal nga Windows 7 ose Windows 8.1 nė versionin e saj mė tė ri deri mė 29 korrik, Microsoft do t’i ngarkojė pėrdoruesit e saj me 119 pagesė pėr njė kopje tė Windows 10 Home.

Sė pari, megjithatė, Microsoft tha se Windows 10 ėshtė tani nė 300 milionė pajisje aktive, ndėrsa kjo shifėr nė muajin prill ishte 270 milionė, dhe nė janar drejtuesit thanė se kishin “mė shumė se 200 milionė pajisje nė Windows 10.”

Qėllimi, sipas Microsoft-it, ėshtė qė tė ketė mė shumė se 1 miliard pajisje sikurse telefona, tabletė, PC, serverė dhe produkte tjera aktive qė bazohen nė Windows 10 nė baza mujore.