Google Allo dhe Duo janė dy aplikacione tė reja tė mesazheve tė cilat kompania i prezantoi nė konferencėn e zhvilluesve Google I / O 2016. Pėr shumė njerėz, pyetja e madhe me kėtė lajm ėshtė arsyeja pse; pse na jepen dy aplikacione tė reja tė mesazheve nga Google?

Ne tashmė kemi Hangouts, dhe Google Cha edhepse popullariteti i Hangouts ėshtė eklipsuar nga WhatsApp, Facebook Messenger, Snapchat dhe lojtarė tė tjerė tė mėdhenj tashmė.

Disa prej nesh ende mund tė pėrdorim edhe Hangouts, por tashmė kjo nuk ėshtė preferenca e shumicės prej nesh.

Allo dhe Duo janė menduar tė jenė ofertat alternative pėr botėn e mesazheve nga Google, qė pėrmbajnė disa karakteristika tė njohura nė aplikacionet e mesazheve.

Allo ėshtė i aplikacion i bazuar nė mesazhe, dhe pėrdoruesit do tė duhet tė regjistrohen me numrin e tyre mobil pėr ta pėrdorur.

Pėrdoruesit mund tė shtojnė edhe foto nė mesazhhet e dėrguara nė Allo. Por mė e rėndėsishmja Allo shfrytėzon fuqinė e Google Assistant, qė ėshtė ndihmėsi i menēur pėr komunikim.

Google ėshtė duke shpresuar tė lė gjurmė nė hapėsirėn e mesazheve me Allo dhe Duo, por nuk ka dyshim se kompaina duhet tė arrijė ta shmang njė konkurrencė tė ashpėr.