Gjiganti amerikan i teknologjisė, Microsoft njoftoi se do tė blejė rrjetin social qė iu dedikohet profesionistėve, pėrkatėsisht LinkedIn pėr 26 miliardė dollarė.

LinkedIn aktualisht ka mbi 433 milionė pėrdorues.

Shuma marramendėse me tė cilėn Microsoft e ka blerė rrjetin e famshėm social ka shifrėn prej 26.2 miliardė dollarėve saktėsisht dhe marrėveshja mes palėve pritet tė pėrfundojė nė fund tė vitit.

Microsoft planifikon qė njė ēmim prej 196 dollarėsh t’ia jap LinkedIn pėr ēdo aksion tė firmės, ose gati dyfishi i vlerės sė tyre nė mbyllje tė bursės tė premten. Megjithatė, Microsoft tha se LinkedIn do tė ruajė emrin dhe pavarėsinė e tij si rrjet social.