Pyetja qė stėrmundon studiuesit e hapėsirės ėshtė: jemi tė vetėm apo ka forma tė tjera inteligjente nė univers?

Teoritė nė lidhje me kėtė janė tė shumta e tė larmishme. Disa janė mė tė besueshme, tė tjera duken tė pamundura, siē ishte rasti i asaj tė paraqitur njė vit mė parė nga njė grup studiuesish qė pretendojnė se njerėzimi po vrojtohet nga alienėt.

Njė e re po qarkullon sė fundmi. Ajo ėshtė vepėr e shkencėtarėve Adam Frank dhe Ėoodruff Sullivan, shkencėtarė nė Universitetin e Uashingtonit.

Ata thonė se alienėt kanė ekzistuar nė univers, por njerėzimi nuk do tė vihet kurrė nė kontakt me ta sepse janė zhdukur qė tė gjithė.

Argumenti mė i fortė qė mbėshtesin kėtė teori dy studiuesit ėshtė ai qė niset nga vrojtimi i yjeve dhe sistemeve yjore.

“Njė e pesta e sistemve yjore qė ne kemi vrojtuar, kanė planete qė orbitojnė nė atė qė njihet si zona e jetės. Pra nė gjithė kėtė hapėsirė, ka mė mijėra planete qė mundėsojnė jetėn”, thonė ata.

E me kėtė dendėsi planetesh jetė-mbajtėse, shkencėtarėt thonė se ėshtė e pamundur qė nėse do tė kishte njė formė inteligjente jashtėtokėsore, nuk do tė kishim pikasur qoftė edhe njė gjurmė tė saj.

/ Top Channel