Dy gjigantėt e teknologjisė BT dhe Nokia kanė nėnshkruar marrėveshje bashkėpunimi pėr nisjen e hulumtimeve pėr zhvillimin dhe testimin e brezit tė ri tė internetit, 5G.

Pavarėsisht qė teknologjia 4G e internetit nė mobil ende nuk ėshtė pėrhapur nė gjithė botėn, BT dhe Nokia kanė nisur kėrkimet pėr njė brez tė ri, mė tė shpejtė tė internetit nė mobil 5G.

Si hap i parė i kėtij bashkėpunimi, Nokia ka nisur testimin e pajisjeve tė saj tė gatshme qė e mbėshtesin 5G-nė nė laboratorėt e kompanisė britanike tė telekomunikimeve BT.

Gjenerata e re e internetit, 5G pritet tė ketė avantazhe tė shumta ndaj gjeneratave ekzistuese.

Me kėtė brez, videot nė YouTube do tė hapen shpejtė dhe pandėrprerje edhe kur jeni duke udhėtuar. Po ashtu do tė mundėsohet komunikimi me njėra tjetrėn i veturave elektrike, shfletimi i pėrmbajtjeve me rezolucion tė lartė, realitetit virtual dhe pamjeve 360 gradė, shkruan Coventry Telegraph.

Bota nuk ėshtė ende gati pėr kėtė rrjet, gjė qė nėnkupton se kompanive teknologjike do t’u duhet kohė t’i pėrshtatin dhe avancojnė pajisjet e tyre me frekuenca tė reja.

Nė anėn tjetėr, nė vendin tonė rrjeti 4G ėshtė sjellė sė pari nga operatori IPKO nė vitin 2014, pėr t’u pėrcjellė pastaj nga Vala nė vitin 2015.

IPKO llogaritet qė mban 60% tė tregut vendor tė internetit nė mobil, ndėrsa operatorėt kanė thėnė se mbulojnė 80% tė popullsisė me rrjet 3G/4G. /Telegrafi/