Njė raport i ri tregon se ėshtė zbuluar njė virus i cili po qarkullon nė dyqanin online tė Android, Google Play Store prej prillit tė kėtij viti.

Ky virus ėshtė zbuluar jo vetėm nė aplikacionet e shkallės sė tretė mirėpo edhe nė aplikacionet e ēertifikuara tė dyqanit tė Android.

Hulumtuesit nga Check Point tė cilėt e kanė quajtur virusin DressCode kanė bėrė tė ditur se virusi gjindet nė 40 aplikacione zyrtare nė Google Play dhe nė 400 aplikacione tjera.

Sipas hulumtuesve, 500,000 deri nė 2 milionė pėrdorues mund tė jenė nė rrezik nga virusi pas shkarkimit tė aplikacioneve tė Google Play.

Aplikacionet e infektuara me DressCode janė pėrdorur pėr tė grumbulluar klikime tė rrejshme nė reklama dhe trafik tė pavėrtetė nė ueb faqe tė ndryshme.