Njė nga iPhone mė tė shumėpritur ka mbėrritur tashmė. Shumė ėshtė thėnė pėr dizajnin e tij, pėr heqjen e kufjeve 3.5 mm, pėr rezistencėn ndaj ujit dhe pluhurit, por a ėshtė aq i mirė sa thuhet?

Duke ndjekur hapat e iPhone 6, ndaj tė cilit iPhone 6S qartėsisht u gjunjėzua sa i pėrket shitjeve dhe entuziasmit tė nxitur tek konsumatori, a do ja dalė mbanė iPhone 7 tė fitojė zemrat e tyre duke qenė edhe iPhone mė i shtrenjtė nė histori?

I njėjti megjithatė rezistent ndaj ujit

Nė pamje tė jashtme iPhone 7 ngjason kaq shumė me iPhone 6 dhe 6S saqė u bėn tė mendoni se Apple ka ndėrruar vetėm bojėn. Telefoni i ri ėshtė i disponueshėm nė dy ngjyra tė reja, e zezė e shndritshme dhe e zezė mat.

Rripat e antenės janė mė pak tė dukshėm, xhami i ekranit ėshtė i njėjti dhe ndryshimi madhor ėshtė mungesa e portės 3.5 mm tė kufjeve tradicionale. Ėshtė njė dizajn qė ka provuar tė jetė sukses por tashmė i vjetėr pėr syrin e konsumatorėve.Ndėrsa prodhuesit e tjerė po zmadhojnė ekranet e telefonėve pėr tė qenė i vetmi komponent nė pjesėn frontale, iPhone ka qėndruar nė vend. E kjo nuk do tė thotė se i mungon cilėsia e ndėrtimit apo e materialeve pėrbėrėse.

Modeli 4.7 inē ėshtė 7.1 mm i trashė dhe peshon 138 gram (5 gram mė i lehtė sesa iPhone 6S), ndėrsa rivali ėshtė Galaxy S7 ėshtė 5.1 inē, 7.9 mm i trashė dhe peshon 152 gram.

iPhone 7 ėshtė rezistent ndaj ujit falė standartit IP67. Praktikisht telefoni mund tė qėndrojė 30 minuta nėn 1 metėr ujė dhe tė mos pėsojė asnjė dėm. Nuk ėshtė e rekomandueshme tė notoni me iPhone 7 por qė rėnieve do tu rezistojė.

Pėr njė teknologji si LCD-ja, ekrani i iPhone 7 ėshtė fantastik. Nuk ėshtė aq vibrant sa ekranet OLED tė Samsung e as dendėsia e pikselave nuk mjafton pėr tė rivalizuar produktet e prodhuesit korean.Ekrani 4.7 inē ėshtė goxha i vogėl pėr njė telefon inteligjent tė ditėve tė sotme. Por ėshtė shumė mė mirė sesa modeli 4 inē iPhone SE. Madhėsia e vogėl do tė thotė mė shumė portabilitet dhe lehtėsi pėr tu mbajtur.

Bokset stereo janė risi e kėtij viti njėri prej tė cilėve lokalizohet afėr boksit tė telefonatave. Tjetri? Natyrisht nė fund tė telefonit ngjitur me vrimat boshe qė zėvendėsuan kufjet 3.5 mm.

Specifikat e harduerit

  • Ekrani: 7inē 1334×750 (326ppi)
  • Procesori: Apple A10 Fusion
  • RAM: 2GB RAM
  • Memorje e brendshme: 32/128/256GB
  • Sistemi Operativ: iOS 10
  • Kamera: 12MP e pasme, 7MP frontale
  • Konektiviteti: LTE, Wi-Fiac, NFC, IR, Bluetooth 4.2, Lightning dhe GPS
  • Pėrmasat: 3 x 67.1 x 7.1mm
  • Pesha: 138g

Performancė e shkėlqyeshme

iPhone 7 fuqizohet nga procesori mė i fundit i Apple, A10 Fusion, i cili numėron katėr bėrthama tė ndara nė dy ēifte. Njė ēift ėshtė i performancės sė lartė ndėrsa dy bėrthama e tjera janė me fuqi tė ulėt.

Kur pėrdoruesit luajnė aplikacione me kėrkesė tė lartė, si lojėrat 3D apo editimi i imazheve, dy bėrthamat e fuqishme hyjnė nė aksion. Por nėse po dėrgoni SMS apo e-mail, dy bėrthama me fuqi tė ulėt mund ta pėrballojnė lehtėsisht.Ideja ėshtė shfrytėzimi i bėrthamave me fuqi tė ulėt nė pjesėn mė tė madhe tė aktivitetit tė telefonit pėr tė ulur konsumin e baterisė pa sakrifikuar performancėn. Nė terėsi iPhone 7 tė jep ndjesinė e njė telefoni mė tė shpejtė sesa iPhone 6S. Disa procese si editimi i fotove nė Prisma ėshtė njė eksperiencė mė e shpejtė.

Me fjalė tė tjera procesori mund tė pėrballojė pothuajse ēdo pėrpunim informacioni apo grafikash. Nė tė njėtjėn kohė iOS 10 ėshtė edhe mė e shpejtė.

Akthi i baterisė

Jetėgjatėsia e baterisė ėshtė zhgėnjyese. Duke pėrdorur telefonin pėr plot 3 orė shfletim nė ueb, duke lexuar qindra e-mail-e dhe njoftime, duke realizuar foto, duke dėgjuar 5 orė muzikė me kufje Bluetooth dhe 20 minuta lojė telefoni qėndron vetėm 14 orė me njė karikim tė vetėm.

Jetėgjatėsia e baterisė sė iPhone 7 rezultoi mė e dobėt sesa ajo e iPhone 6S. Modaliteti me konsum tė ulėt pothuajse nuk bėnte punė fare.

Me fjalė tė tjera ka njė jetėgjatėsi tė dobėt tė baterisė dhe vonesa tė shumta nė karikim. Me njė konektor 12 vat telefonit i duhen dy orė pėr tu karikuar plotėsisht.

iOS 10

Tradicionalisht ēdo vit qė Apple hedh nė treg njė model tė ri tė iPhone, njėherazi prezanton edhe njė version tė ri tė iOS. Versioni i kėtij viti i sistemit operativ, iOS 10, sjell disa ndryshime madhore nė pėrdorshmėrinė e softuerit duke modernizuar qasjen ndaj njoftimeve tė cilėt janė edhe motori kryesor i njė bote tė ndėrlidhur.Apple ka vendosur tė adoptojė qasjen e Android duke i pasuruar njoftimet me paraqitje paraprake dhe replika tė shpejta pėr tė pėrmirėsuar ndjeshėm e gjithė eksperiencėn. Mjafton tė klikoni mbi njė njoftim pėr tė lanēuar njė aplikacion, apo ta mbani tė shtypur pėr tė shfrytėzuar opsionet e replikės apo fshirjes sė njoftimit.

Madje mund tė fshini tė gjitha njoftime me njė buton tė vetėm. “Widgets” janė edhe mė tė mėdha. Tashmė ato do tė shfaqen kurdoherė qė klikoni me forcė mbi njė aplikacion dhe vijojnė tė jenė prezent nė panelin e njoftimeve.

Edhe pse eksperienca e iOS 10 ėshtė pėrmirėsuar nė terėsi, kjo nuk vlen pėr cilėsimet e shpejta. Pėr ti aksesuar duhet tė qaseni nė njė Qendėr Kontrolli me dy panele, njė eksperiencė e cila nė tė kaluarėn ishte brenda njė paneli tė vetėm.

Krahasuar me Android-in, iOS 10 ka filluar tė bėjė hapa pėrpara drejt njė ndėrfaqe mė moderne. Megjithatė nėse e keni pėlqyer gjithnjė iOS, edhe kėtė version keni pėr ta pėlqyer madje edhe mė shumė.

Touch ID, Butoni Home dhe Motori Taptik

Skaneri i shenjave tė gishtėrinjve ėshtė po ai i cili gjendet nė iPhone 6S. Ėshtė i shpejtė, i saktė por jo mė i miri nė kėtė industri. Ai qė ka ndryshuar ėshtė butoni i vetėm fizik, “Home.”Tani nuk ėshtė mė njė buton fizik por njė buton i ndjeshėm ndaj prekjes ngjashėm me Trackpad-et e laptopėve. Pėr ta aktivizuar duhet ta shtypni dhe jo ta prekni.

Nuk ėshtė njėsoj sikur tė shtypni njė buton por si tė ishte njė maus magjik apo Trackpad. Apple e implementoi kėtė teknologji fillimisht tek laptopėt MacBook. Butoni i ri i iPhone 7 mund tė urrehet nga disa, e mund tė pėlqehet nga disa tė tjerė e shumica prej tyre duhet tė mėsohen me tė.

Motori Taptik, Prekja 3D ndėrtuar nga Apple pėr tė kryer funksione tė ndryshme bazuar nė sasinė e shtypjes sė aplikuar, ėshtė njė nga teknologjitė mė tė mira qė ka ndėrtuar kompania ndonjėherė.

Kamera

Ėshtė njė nga komponentėt me pėrmirėsimet mė tė dukshme krahasuar me modelet e kaluara tė iPhone. Kamera e iPhone me lente f/1.8 ėshtė mė e shpejtė, mė e shndritshme dhe stabilizimi optik i sjell imazhet e kapura nga sensori 12 megapiksel nė njė nivel tjetėr.Imazhet e prodhuara nė dritė tė bollshme janė tė detajuara duke mos qėndruar pas as nė performancėn nė dritė tė pakėt. Kompania ka implementuar njė efekt tė ri tė quajtur “bokeh” i cili nxjerr nė pah portretet pa nevojėn e softuerėve nga palėt e treta.

Kamera e pasme ėshtė ndėr mė tė mirat nė treg, megjithatė jo mė e mirė se ajo e Galaxy S7-tės. E njėjta vlen edhe pėr kameren frontale 7 megapiksel e cila krijon imazhe me ngjyra tė plota dhe tė sakta edhe nė ambjente me dritė artificiale.

Kufjet

iPhone 7 do tė mbahet mend pėr njė kohė tė gjatė si telefoni i cili vrau kufjet tradicionale 3.5 mm. Falė kėsaj telefoni ėshtė mė i vėshtirė pėr tu pėrdorur me adaptera dhe njė sėrė opsionesh shtesė pėr tė pėrdorur kufjet konvencionale.

Impakti i vėrtetė i kėsaj varet nga pasioni juaj ndaj muzikės. Kufjet me tela, Apple EarPods, kryejnė njė punė tė mirė por do tu duhet njė adapter Lightining nė 3.5 mm pėr ti pėrdorur.Ky adapter ke njė konvertues analog nė dixhital. Opsioni mė i mirė ngelen kufjet Bluetooth. Njė pjesė e madhe e tyre vinė ne njė kabėll opsional 3.5 mm. Kufjet wireless, AirPods, janė tė njėjtė me EarPods kur bėhet fjalė pėr cilėsinė e zėrit.

Ēmimi

iPhone 7 kushton 649 dollar pėr modelin 32GB, 749 dollar pėr modelin 128GB dhe 849 dollar pėr modelin 256GB. Telefoni ėshtė i disponueshėm nė pesė ngjyra: rozė tė artė, tė artė, tė argjendtė, tė zezė dhe tė zezė e shndritshme.

Krahasuar me konkurrentėt, HTC 10 kushton 649 dollar, Galaxy S7 499 dollar, LG G5 499 dollar, Huawei P9 449 dollar, iPhone SE 359 dollar dhe iPhone 6S 449 dollar.Verdikti

iPhone 7 ėshtė mundėsi e ēuar dėm. Pėrtej njė kamere tė re, certifikimi IP67 dhe performancė tė shtuar, dizajni i telefoni nuk ka ndryshuar dhe bateria ėshtė zhėnjimi mė i madh.

Nuk ka kufje 3.5 mm dhe ėshtė njė vuajtje e vėrtetė pėrdorimi i kufjeve EarPods. A ėshtė ky iPhone mė i mirė? Mbase. A duhet ta blini? Jo nėse u intereson jetėgjatėsia e baterisė. Nė fund tė fundit keni pėr ta blerė edhe pse nuk ėshtė iPhone qė tė gjithė meritoni.

Avantazhet: rezistent ndaj ujit, skaner tė shenjave tė gishtėrinjve, ndėrtim premium, motor taptik

Disavantazhet: kufje 3.5 mm, i shtrenjtė, bateri e dobėt, karikim i ngadaltė, nuk ka kartė microSD, nuk mund tė karkoni dhe dėgjoni muzikė nė tė njėjtėn kohė