Ditėn e sotme Facebook lanēoi globalisht Messenger Day, njė tjetėr klon tė Snapchat brenda aplikacionit tė dedikuar tė komunikimit nė rrjetin social.

Pasi tėrhoqi vėmendjen e miliona pėrdoruesve nė Poloni dhe Australi, Messenger Day ėshtė i disponueshėm pėr tė gjithė duke filluar nga dita e sotme nė aplikacionet mobile tė iOS dhe Android.

Me Messenger Day, pėrdoruesit mund tė ndajnė foto dhe video tė cilat zhduken pas 24 orėsh. Sė bashku me WhatsApp Status, Instagram Stories dhe Facebook Stories, Messenger Day mund tė pėrdor pikėn e dobėt tė Snapchat, numrin e pėrdoruesve.

Mbi 1 miliard njerėz nė mbarė botėn pėrdorin Messenger. Vlera e aksioneve tė Snapchat ra sapo mėsuam pėr Messenger Day.

Me lėvizjen mė tė fundit kuptuam se Facebook nuk ka frikė tė kopjojė, pavarėsisht ēfarė thonė kritikėt. E gjitha ajo qė ka rėndėsi ėshtė tu pėlqejė pėrdoruesve.

Videot dhe fotot e Messenger Day do tė shfaqen nė krye tė ndėrfaqes sė aplikacionit me tė njėjtin dizajn qė ndihmoi Instagram Stories tė arrinin 150 milion pėrdorues ditorė nė vetėm 5 muaj.

Pėrdoruesit mund tė dėrgojnė reagime privatisht ndaj Messenger Day. Ky funksion thyen barrierat duke kaluar nga njė komunikim vizual nė komunkim tė drejtpėrdrejtė, atė qė pikėrisht kėrkon Facebook. /PCWorld Albanian