Themeluesit shqiptaro-suedez tė kompanisė suedeze, Animus Home kanė hap zyre zhvillimi edhe nė Prishtinė. Pas 23 vjetėve nė Suedi ata kthyen vėmendjen nė Kosovė dhe kanė punėsuar zhvilluesit e parė nė zyrat nė qendėr tė Prishtinės. Nė Prishtinė kanė sjell gjysmėn e trupit zhvillues nga Malmo tė Suedisė dhe do tė qėndrojnė pėr mė shumė se njė muaj.

Fidan Bytyqi themelues i kompanisė, Animus Home ka thėnė se sfidė kryesore do tė jetė gėrshetimi i kulturave dhe bashkėpunimi i dy zyrave.
“Sfidat kryesore janė si ti gėrshetojmė kulturat tona nė dy zyrat dhe qė tė njoftohen kolegėt e ri nė Prishtinė mė gjithė motorin softuerik. Kėto arsyeje na shtyn qė tė marrim njė vendim aq radikal dhe ta zhvendosim gjithė zhvillimin nga zyra nė Malmo pėr njė periudhė”, tha ai.Animus Home u krijua pasi qė themeluesit pan shumė mangėsi nė industrinė e shtėpive tė zgjuara. Shtėpitė e zgjuara u bėnin njė realitet dita ditės por ky realitet ishte vetėm njė mundėsi pėr tė pasurin. Ai qe ka mund ta instaloj njė sistem kabllor ka kushtuar 5000 euro e mė shumė dhe ai sistem ka mbet i pandryshuar.
Animus Home po krijon zgjuarsi nėpėrmjet softuerit dhe rrjeteve wireless. Ato janė shumė mė tė ndryshueshme dhe po i sjellim shtėpitė e zgjuara shumė mė afėr pėrdoruesit mė buxhet mesatar dhe pėrdoruesit jo-teknik.

Sipas tij,i njėjti vizion ka filluar zhvillimi po ashtu edhe nė Prishtinė, pikėrisht qė njė shtėpi tė menaxhohet nga njė vend i vetėm. Pajisjet e zgjuara po bėhen nėpėrmjet Animus Home njė rrjet qe komunikojnė mė njėra tjetrėn pėr shėrbime tė pronarit. Produkti Animus Heart dhe e gjithė platforma ėshtė njė ndėrtim i komplikuar qė prek gjithė zinxhirin nga hardware, programimi nė nivel tė ulėt deri nė shtresat e sipėrme tė aplikacioneve. Pėr kėto janė tė punėsuar 10 veta nė Malmo tė Suedisė dhe dhjetėra partner strategjik nė tre kontinente tė ndryshme.

“Pasi qė dolėn shpalljet pėr punė kėtu nė Prishtinė arritėn shpejt mė shumė sė 40 aplikime dhe janė punėsuar 3 talentė tė profileve tė ndryshme brenda zhvillimit softuerik dhe do tė punėsohen edhe dy menjėherė brenda ReactJS”, tha Fidan Bytyqi.

Zhvilluesit e ri sė bashku mė ata suedez po punojnė afėr njėri tjetrit nga njė zyre nė ICK, nė qendėr tė Prishtinės.“Fatmirėsisht kemi has nė njė bashkėpunim tė mirė mė ICK nė Prishtinė dhe na kanė mundėsuar qė tė pėrqendrohem nė talentėt nė Prishtine, zhvillimin e softuerit dhe mė pak nė procedurat administrative rreth zyrave, mirėmbajtjes etj”, ka thėnė ai.

Produkti fizik i kompanisė, nė tė cilėn instalohet programi, sipas Fidan Bytyqi themelues i kompanisė Animus Home, muajin e kaluar ka kaluar nė prodhim serik. Po ashtu ka arrit qė tė certifikohet mė CE, sipas standardeve pėr pėrputhshmėri elektromagnetike dhe direktivave tė tentonit tė ulėt.

“Rezultatet nga java e parė janė pozitive dhe zhvilluesit nė Prishtinė deri mė tani kanė tregu aftėsi tė mira dhe zhvillimi i tyre ėshtė inkurajues. Tani i kemi vėnė njė ultimatum vetvetes qė pas 6 javėve sa jemi nė Prishtinė sė bashku do tė arrimė njė kthesė tė madhe”, thekson Bytyqi.

Produkti ynė do tė jetė gati pėr dėrgesa nė gjithė BE-n. /Telegrafi/