Receta Gatimi

Kristi Spahiu - Shkrimtari i Verber


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  i/e rregjistruar Maska e manuelkoliqi
  Anėtarėsimi
  May 2017
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Kristi Spahiu - Shkrimtari i Verber

  Pershkrimi:
  Romani "Shkrimtari i Verbėr" i autorit Kristi Spahiu rrėfen jetėn e njė shkrimtari duke eleminuar disa elemente qė shumė prej nesh i konsiderojnė bazike pėr njė libėr, roman pa fabul, pa kohė dhe vend. Njė shkrimtar qė njeh uljet dhe ngritjet e jetės sė tij nėpėrmjet personazheve tė tjerė duke e prekur rrallė herė vetveten.
  Shkrimtari i verbėr udhėton nga libri nė libėr nga historia nė histori duke lėnė gjurmėt e veta tek ēdo personazh, por pa e shpalosur veten, pėr atė qė ėshtė. Duke e shijuar suksesin e tij si njė shkrimtar shumė i adhuruar jashtė kamerave duke iu pėrgjigjur lexuesėve nė heshtje e duke ndėrthur jetėn e tij me dėshirat dhe pritshmėritė e tė tjerėve ai shėndėrrohet nė ēdonjėrin prej nesh merr fytyrėn tonė, jetėn tonė dhe jeton me tė. Njė libėr qė ia vlen tė lexohet pėr frymėn e re nė letėrsinė shqiptare mbi tė gjitha pėr guximin qė secili prej nesh duhet tė gjejė pėr tė pranuar veten pėr atė ēfarė ėshtė.

  Intervista e shkrimtarit:
  Kristi Spahiu - Duke goditur kėmbanat e letėrsisė shqipe - Flogerta Krypi Writings - Gerda Deutschland http://flogertakrypi.weebly.com/inte...tersise-shqipe
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. A sheh endrra nje i verber ?!
  Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 27-12-2015, 12:09 AM
 2. Shuhet shkrimtari qė zbuloi tė vėrtetat e fėmijėrisė
  Nga Mina nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2012, 05:04 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2012, 05:37 PM
 4. xhevahir Spahiu
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 05-04-2012, 03:25 PM
 5. Paragjykimi eshte i verber
  Nga lettas nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-08-2011, 12:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė