Ėshtė vėshtirė tė gjendet njė pėrdorues tė kompjuterėve, i cili nuk ka qenė i detyruar pėr njė moment qė “ta ngrijė” kompjuterin duke shtypur gjatė butonin pėr shkyēje. Por, sa e dėmton kjo pajisjen tuaj?

Pėrgjigjja nuk ėshtė e thjeshtė, pasi dėmi nga njė ri-startim i tillė, i njohur si cold reboot, hard reboot nuk mund tė sjellė dėmtime. Para se gjithash, ėshtė e qartė se pėrdoruesi i kompjuterit nė kėto rrethana nuk ka shumė zgjedhje, por opsioni i heqjes sė kabllos nga pajisja assesi nuk rekomandohet.

Kompjuterėt e sotėm duhet tė jenė tė sigurt edhe pėr hard reboot nga edicionet e kaluara dhe nė pėrgjithėsi ėshtė shumė pak e besueshme se mund tė vjen deri te dėmtimi. Ēfarė ndodh nė pėrgjithėsi me kompjuterin kur ai duhet te resetohet nė kėtė mėnyrė dhe pse mund tė bėhet njė gjė e tillė?

Zakonisht resetimi, i cili mund tė kėrkohet nga sistemi quhet soft reboot, dhe jep kohė qė sistemi operativ tė shuajė aplikacionet dhe proceset e lansuara nė fillim, tė dėrgojė sinjal nė pllakėn amė qė tė fillojė ri-startimin. Pas kėsaj, pllaka amė dėrgon sinjal qė sistemi sėrish tė ngritet. Me rastin e hard reboot gjėrat janė mė ndryshe, transmeton KosovaPress.

Pėrdoruesi duke shtypur dhe mbajtur gjatė butonin pėr lėshimin/fikjen e kompjuterit nis procesin e zbrazjes tė tė gjitha komponentėve, tė cilėt shėrbehen me energji elektrike, dhe kur ky proces tė ketė pėrfunduar, tė gjitha pjesėt e kompjuterit mbeten pa tė.
Pra, ri-startimi duke mbajtur gjatė shtypur butonin nuk sjell kurrfarė pasojash tė tmerrshme.