Kompania amerikane “Michael Kors” pranoi tė blejė prodhuesin e kėpucėve luksoze “Jimmy Choo” pėr 1.2 miliardė dollarė, duke pėrvetėsuar firmėn britanike qė u lancua nė lindje tė Londrės dhe u bė e famshme nga personalitete si princeshė Diana.

E themeluar nė fillim tė viteve 90-te nga Jimmy Choo, brandi njihet pėr takat e larta e tė holla dhe aksesorėt, ndėrsa shet produktet e saj nė qytete nga Londra nė Paris, Nju Jorku dhe Tokio.

Kompania doli nė shitje pasi pronari i shumicės sė aksioneve JAB shprehu qėllimet pėr t’u fokusuar tek mallra tė konsumit.

Ndėrsa “Michael Kors”, njė prej firmave mė tė njohura tė tė ashtuquajturave produkte luksoze tė pėrballueshme, ėshtė pėrballur me rėnie tė shitjeve, teksa gjithnjė e mė pak njerėz vizitojnė dyqanet e saj.

Siē thuhet, Jimmy Choo do tė vazhdojė tė operojė ashtu siē ka bėrė deri mė tani, nėn menaxhimin e ekipit ekzistues.