Nė njė artikull shumė tė lexuar, njė berber nė Londėr qė propozonte qė meshkujt me mjekėr duhen tė paguajnė taksa dhe se me buxhetin e mbledhur mund ta zgjidhnin borxhin kombėtar.

Shumė qesharake apo jo? Mirėpo kjo nuk ėshtė shaka sepse ka njė histori nė tė kaluarėn duke pėrfshirė shumė gjėra interesante rreth mjekrės dhe historisė sė saj gjatė viteve.

Fakt # 1 – Burrat janė rruar pėr 5.000 vite

Njerėzimi sė pari filloi rruajtjen duke pėrdorur materiale tė papėrpunuara si guri, dhėmbėt e peshkaqenit, dhe guaca. Kėto mjete u shfaqėn nė vizatimet e gjetura nė shpellat parahistorike.

Brisqet e para janė bėrė nga bakri dhe ari i fortė – siē zbulohen nė varret egjiptiane. Ishte njė zakon nė Egjiptin e lashtė (pėr burrat dhe gratė) – pėr rruajtjen e kokės dhe mejkrės.

Ata mbanin paruke tė projektuara posaēėrisht pėr mbrojtje nga dielli sepse konstatuan se ajo do t’i mbrojė mė shumė sesa flokėt natyrale nė kokė.

Fakt # 2 – 90% e meshkujve e ndryshojnė makinėn e rrojės nė bazė emocionale

Pėrqindja tjetėr e cila mbetet (10%) e meshkujve e ndryshojnė makinėn e rrojės kur makina e rrojės prishet, ose e marrin si dhuratė nga tė tjerėt.

Kjo ėshtė situata ku Kleen Kut mund tė jetė makina pėr rroje qė e keni planifikuar qė moti ta bleni dhe ta zėvendėsoni atė qė e keni nė shtėpi dhe nuk funksionon mė.

Ky produkt ėshtė shumė i thjeshtė pėr tu pėrdorur dhe i ka tė gjitha pjesėt e nevojshme pėr rutinėn e rrojės.

Nėse ju nuk keni kohė pėr tė vizituar njė berber pėr qethje dhe rroje tė fytyrės Kleen Kut do ju shpėtoj ditėn, muajin dhe vitin.

Pėrveē, kėsaj ju mund ta porositni online dhe tė ju dėrgohet nė derė tė shtėpisė qė tė mos humbisni kohė nė markete.

Fakt # 3 – Njė mashkull pėrjeton 150 goditje gjatė rrojės

Pėr tė pasur njė pamje tė pastėr, tė bukur dhe mjekėr tė kufizuar njė mashkull pėr pėrfundimin e njė rroje do t’i pėrjetoj mesatarisht 150 fėrkime nė fytyrė.

Fakti # 4 – Fytyra e njė njeriu ka 10,000-15,000 folikulė tė flokėve

Imagjinojeni qė fytyra juaj ėshtė njė stadium apo njė sallė pėr koncerte dhe secila rrėnjė e qimeve do ishte karrige.

Sa i madh do tė ishte ai vend?

Na besoni se stadiumet mė tė mėdha dhe sallat e koncerteve do tė ishin gjysma e qimeve nė fytyrė. E PABESUESHME APO JO?

Fakti # 5 – Shumica e njerėzve nuk kujdesen pėr makinėn e rrojės

Shumė prej nesh kanė tendencė pėr tė lėnė makinėn e rrojės nė dush, e cila nuk ėshtė njė praktikė e mirė.

Ambienti i lagėsht dhe i vrazhdė shkakton qė tehet tė ndryshken dhe tė ekspozohet ndaj shumė baktereve.

Pra, ju sugjerojmė qė makinat pėr rroje t’i vendosni nė vende tė pastra dhe pa lagėshti ose pėrdoreni njė makinė rroje si Kleen Kut e cila nuk ndryshket nė lagėshti sepse ėshtė rezistente ndaj ujit.

Mos harroni se ju duhet t’i ndryshoni tehet e briskut tuaj pas disa pėrdorimeve sepse nėse pėrdorni njė teh tė njėjtė pėr njė periudhė mė tė gjatė, ose nėse e lini tehun tuaj nė dush, ekziston njė rrezik mė i madh i infeksioneve tė lėkurės.

Fakt # 6- Shumica e problemeve gjatė rruajtjes nuk janė shkaktuar nga makinat e rrojės

Shumė shpesh ne i fajėsojmė makinat pėr rroje kur kemi probleme me prerje, apo kur pamja nuk ėshtė ideale ashtu siē e kemi menduar.

Por, nė tė vėrtetė nuk qėndron problemi tek makina e rrojės, por problemi qėndron tek mėnyra se si i pėrdorim kėto mjete.

Ju duhet tė jeni tė hapur pėr eksplorim tė produkteve, brushave, kremave dhe mjeteve pėr rroje dhe tė zgjidhni atė tė duhurėn pėr tipin e lėkurės suaj.Disa kėshilla tė dobishme pėr rroje janė kėto:

  • Pėrdorni ujė tė ngrohtė para dhe pas rruajtjes
  • Bėni procesin mė tė butė duke pėrdorur njė vaj para rrojės
  • Aplikoni krem rroje me goditje lart pėr tė hequr mjekrėn tuaj
  • Tėrhiqeni dhe shtrini lėkurėn me kujdes gjatė rruajtjes
  • Hidratoni lėkurėn tuaj pas rrojėsPse tatimet e mjekrės ekzistonin mė parė

Nė fund tė shekullit tė 17-tė, perandori rus Peter Great i paraqiti njė taksė tė re mjekėr tė meshkujve. Ishte njė pėrpjekje pėr tė modernizuar shoqėrinė ruse – dhe mund tė thuash gjithashtu se ishte njė mėnyrė pėr tė ndarė “klasat”.

Nė atė kohė, burrat me mjekėr nė Rusi duhej tė mbanin njė shenjė bakri ose bronzi si dėshmi pėr pagimin e taksės sė tyre.

Shuma qė dikush duhej tė paguante u rrit me qėndrimin e tij nė shoqėri – gjė qė e bėri mjekrėn njė simbol tė madh tė statusit.

Monarkėt nė Angli vendosėn gjithashtu kėtė taksė, nga Henry VIII nė Elizabetėn I.

Kėto dite? Kohėt e fundit ka qenė njė thirrje pėr kėtė tatim qė tė rishfaqet nė Britani tė Madhe – qė vjen nga pronari i zinxhirit tė dyqaneve nė Mbretėrinė e Bashkuar, Barber Antony Kent. Ai dėshiron qė burrat me mjekėr tė paguajnė 100 funte (125 dollarė) nė vit, ndėrsa ata me mjekėr tė shkurtuar do tė paguajnė gjysmėn e shumės.