Publikimet nė rrjetet shoqėrore mund tė zbulojnė shumė pėr jetėn e pėrdoruesve.

Hulumtimi pėr lidhjen e fotografive tė postuara nė Instagram dhe depresionit tregon se nė cilėn masė janė efektet dhe simptomat e sėmundjes. Nė studim janė analizuar 166 profile tė pėrdoruesve dhe 44.000 postime nė Instagram dhe programi ka pasur rreth 70 pėr qind nė zbulimin e depresionit.

Ndėrmjet tjerash, janė analizuar ngjyrat tė cilat ndodhen nė fotografi, pamja e fytyrės, si dhe ėshtė marrė parasysh se sa shpesh pėrdoruesit publikojnė foto. Njėra nga shenjat e depresionit mund tė jetė zvogėlimi i aktivitetit nė rrjetet shoqėrore, transmetojnė mediat botėrore. Studimi ka zbuluar se personat me fotografi tė errėsuara, tė mjegulluara dhe intensitet mė tė dobėt tė ngjyrės kanė probleme psikike.

“Kėto rezultate tregojnė se si mediat vizuele mund tė ndihmojnė nė zbulimin e sėmundjeve mentale”, thuhet nė studim.

Ekipi i shkencėtarėve planifikon tė kėrkojė lidhjen ndėrmjet Instagramit dhe depresionit te shtatzėnat. Ata, nė bazė tė pėrmbajtjes tė cilat nėnat e shpėrndajnė nė rrjetet shoqėrore, do tė tentojnė tė parashikojnė nėse ato janė tė prira drejt depresionit pas lindjes.

Shkencėtarėt konstatuan se personat, tė cilėt nuk janė tė prekur nga depresioni, kanė publikuar fotografi mė tė ndritshme dhe mė tė ngrohta. Njėra nga shenjat e depresionit janė edhe selfiet e pikėlluara. Njėra nga efektet, tė cilat mė sė shpeshti personat e prekur nga depresioni i pėrdorin ėshtė Inkwell, i cili fotografitė me ngjyra i shndėrron nė bardh e zi. Pėr dallim prej tyre, pėrdoruesit qė nuk tregojnė simptoma tė kėsaj sėmundjeje, pėrdorin efektin Valencia, i cili iu shton dritė fotografive.