Pas prezantimit nė treg tė versionit USB 3.1, tash pritet tė vijė edhe pasuesi tij – 3.2.

Si zakonisht, bashkė me kėtė vjen edhe pėrmirėsimi i shpejtėsisė sė lidhjes, por a ka arsye pėr brengosje pėr pajisjet ekzistuese?

Dalja e standardit mė tė ri USB 3.2 pritet tė konfirmohet nė shtator dhe nėse keni marrė ndonjė kabllo tė re USB-C me pajisje adekuate, ekzistojnė disa detaje, tė cilat do t’ju interesojnė. Derisa shumica e konsumatorėve e njohin USB si kyēės, kohėve tė fundit gjėrat kanė marrė dimension tė ri – pėr shembull lidhja USB-C, e cila shfrytėzon maksimalisht USB 3.1. Ēfarė do tė thotė kjo?

USB-IF ka paralajmėruar standardin 3.2, por kjo nuk do tė thotė se kabllot e reja USB-C duhet hequr nga pėrdorimi. Pėrveē ngritjes drastike tė shpejtėsisė, nuk ka funksione tjera teknike me rėndėsi tė madhe, transmeton KosovaPress.

Rėndėsia kryesore e ēdo standardi tė ri ėshtė rritja e shpejtėsisė pėrmes tė ashtuquajturės multi-lane, ku mundėsohet pėrdorimi i njėkohshėm i punės nė dy lidhjet 5Gbps ose 10Gbps. Shpejtėsia maksimale nė teori ashtu ngrihet nė 20Gbps.

USB 3.2 do tė vazhdojė tė shfrytėzojė konektorėt aktualė USB-C dhe nė shumicėn e rasteve nuk do tė ketė nevojė pėr blerjen e kabllove tė reja pėr kompjuter ose telefon.

Standardi i ri 3.2 pritet nė shtator, por dalja e tij nė treg nė sferėn e konsumatorėve nuk pritet edhe pėr njė kohė.

Pronarėt e kabllove tė vjetra dhe pajisjeve nuk duhet brengosur, pasi qė ato do tė mbėshteten edhe pėr njė kohė, por nėse blihen pajisjet e reja duhet kushtuar vėmendje qė ato tė mbėshtesin standardin USB 3.1 dhe tė kenė konektorėt USB-C.