Thurjet, apo hashtags siē njihen nė origjinal i kanė mbushur 10 vjet qė nga fillimi i parė i pėrdorimit tė tyre.

Tani, 10 vite pas, hashtags kanė hyrė nė pėrdorim masiv nė rrjetet sociale, por mbase pak njerėz e dijnė se si kanė filluar tė pėrdoren ato.

Gjithēka filloi kur njė person qė merrej me teknologjinė ishte duke u menduar njė mėnyrė pėr tė komunikuar mė lehtė nė Twitter.

Ende nuk dihet nėse personi qė ka filluar t’i pėrdor ato mund tė ketė parashikuar se hashtags do tė jetė nė fund tė fundit kaq shumė popullor, ose se ato do tė jenė pjesė pėrbėrėse e shumė aplikacioneve tė rrjeteve sociale sikurse Instagram, Facebook dhe tė tjerat.