Shėrbimi popullor i Gmail nė Google po ndryshon pėrsėri me njė veēori tė re qė ėshtė caktuar pėr tė ndarė me tė gjithė pėrdoruesit dhe Gmail nėpėrmjet njė aplikacioni tė ri, ka vendosur tė pėrshpejtoj mesazhet.

‘Kompozimi i zgjuar’ do tė fillojė tė qarkullojė nė javėt e ardhshme me aftėsinė pėr tė parashikuar atė qė pėrdoruesit duan tė thonė para se tė shkruhet. Google thotė se ky funksion i ri i mundėsuar nga ineligjenca artificiale “do t’iu ndihmojė tė hartoni email nga e para, mė shpejt”, shkruan Telegrafi.

Firma e fuqishme e motorėve tė kėrkimit, tha nė njė postim se “Nga pėrshėndetja juaj nė mbylljen tuaj (dhe frazat e zakonshme nė mes), Smart Compose sugjeron fjali tė plota nė emailin tuaj nė mėnyrė qė ju tė mund t’i hartoni me lehtėsi”.

Duke vepruar nė sfond, pėrdoruesit mund tė shkruajnė njė email si zakonisht, por Smart Compose do tė ofrojė sugjerime ndėrsa shkruajnė.

Njė njoftim i detajuar pritet nė ditėt nė vazhdim.