Gjatė njė udhėtimi me avion, kompanitė ajrore u kėrkojnė pasagjerėve qė tė kalojnė telefonin e tyre nė “flight mode”, pėrpara se tė ngrihen nė qiell.

Disa prej tyre pyesin se “ēfarė ndodh nėse ata e injorojnė kėtė kėrkesė”.

Ndėrkohė, ka pasagjerė qė mendojnė se pajisjet e tyre elektronike si celularėt apo tabletėt duhet tė fiken, ndryshe mund tė rrėzojnė avionin.

Sipas kompanive ajrore, kjo ėshtė e ekzagjeruar, pasi ekspertėt thonė se teknologjia moderne ėshtė shumė e qėndrueshme dhe e sigurt dhe se njė celular nuk mund ta bėjė njė avion tė rrėzohet.

Por, pėrse kėrkohet qė tė celularėt tė kalojnė nė “flight mode”? Arsyeja ėshtė shumė e thjeshtė: sepse ata bėjnė njė zhurmė qė i nervozon pilotėt gjatė komunikimit nė radio.

Autoritetet bėjnė tė ditur se “ėshtė e njėjta zhurmė qė mund t’ju ketė ndodhur juve nė rast se gjatė kohės qė keni qenė duke biseduar nė telefon, keni qėndruar pranė radios duke dėgjuar emisionin tuaj tė preferuar”.