Receta Gatimi

16 materialet mė tė shtrenjta nė botė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
  1. #1
    i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
    Anėtarėsimi
    Jan 2007
    Vendndodhja
    Durrės
    Postime
    1,351
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17

    16 materialet mė tė shtrenjta nė botė

    16 materialet mė tė shtrenjta nė botė – Nuk ėshtė Ari dhe as Diamanti

    Pėr shumė shekuj, shumė njerėz kanė besuar se ari ėshtė njė nga materialet mė tė shtrenjta nė botė. Megjithatė, kjo ėshtė absolutisht e gabuar.

    Bright Side ka pėrpiluar njė listė tė materialeve me vlerė, duke i vlerėsuar ato nga ēmimi mė i ulėt nė atė mė tė lartė. Dhe po tė shohim me kujdes: ari nuk ėshtė as ndėr tre materialet mė tė shtrenjta.

    1. Shafran — $11 pėr gram


    Kjo bimė ėshtė unike, duke kombinuar shijen fantastike dhe pėrfitime tė mėdha shėndetėsore. Shafrani ėshtė njė lule ngjyrė vjollce qė vjen nga familja Iridaceae, nė brendėsi tė sė cilės gjenden tre fije tė verdha tė quajtura mashkullor dhe tri stigmat tė kuqe, tė cilat e pėrbėjnė edhe pjesėn kryesore tė kėsaj luleje. Ndryshe nga cikli i zhvillimit tė bimėve tjera tė cilat aktivizohen nė pranverė, lule shafrani aktivizohet gjatė vjeshtės.

    2. Ari – $ 56 pėr gram

    Ari ėshtė adhuruar nga kohėra tė lashta dhe tė gjitha gjėrat e bukura janė tė pashmangshme nė krahasim me tė.

    3. Rodium – 58 $ pėr gram

    Njė metal i grupit platin, i cili gjendet shumė rrallė. Pėr t’ju dhėnė njė pamje mė tė qartė, le tė themi se njė ton toke nė sipėrfaqe ka rreth 0.001g rodium.

    4. Platinum – 60 $ pėr gram

    Ky ėshtė njė metal i rrallė dhe i ēmuar me njė ngjyrė argjendi tė ēelikut. Ashtu si ari, ėshtė shumė rezistent ndaj acideve, alkalieve dhe komponimeve tė tjera.

    5. Metamfetaminė – 100 $ pėr gram


    Ky material ėshtė i ndaluar me ligj, dhe ju do tė bėni mirė nėse nuk e shihni atė personalisht. Kurrė.

    6. Bri i Rinoceronit – 110 $ pėr gram

    Megjithėse shkenca ka provuar se briri i rinoceroint nuk ka pėrbėrje medicinale, ato ende konsiderohen tė vlefshme pėr shkak tė madhėsisė, pėrdorimit si thika nė kohėrat e luftėrave, si dhe pėr shkakun qė rinoceronėt janė tashmė nė prag tė zhdukjes.

    7. Heroinė – 130 dollarė pėr gram

    8. Kokaina – 236 dollarė pėr gram

    Ky pluhur i bardhė kristali ėshtė njė lėndė narkotike e rrezikshme. Ēmimi i saj mė i lartė, nė krahasim me atė tė mėsipėrm, shpjegohet me ‘pastėrtinė’ e saj dhe natyralitetin.

    9. LSD – 3.000 dollarė pėr gram

    Njė substancė narkotike psikoaktive, dhe njė vdekje r vonuar shumė e shtrenjtė. Procesi i prodhimit tė kėsaj droge gjysmė sintetike ėshtė mjaft e vėshtirė, gjė qė shpjegon koston.

    10. Plutoniumi – 4.000 dollarė pėr gram


    Njė metal radioaktive i rėndė, me njė ngjyrė tė bardhė nė tė argjendtė. Pėrdorimet e saj variojnė nga prodhimi i armėve bėrthamore dhe karburantit nė njė burim energjie pėr anijet kozmike.

    11. Painite – $ 9,000 pėr gram

    Ky gur ėshtė aq i rrallė sa shumė pak njerėz e dinė se ekziston. Ėshtė njė mineral me ngjyrė portokalli ose ngjyrė tė kuqėrremtė dhe ėshtė zbuluar vetėm 65 vjet mė parė. Ka vetėm disa qindra prej kėtyre gurėve nė botė sot.

    12. Taaffeite – $ 20,000 pėr gram ose $ 4,000 pėr karat

    Njė gur i ēmuar, i gjndur nė ngjyrė vjollcė, rozė, tė kuqe ose tė bardhė. Ėshtė njė milion herė mė e rrallė se diamantėt, duke e bėrė atė legjendė. Megjithatė, pavarėsisht nga qė ėshtė unik, nuk ėshtė shumė popullor kur bėhet fjalė pėr bizhuteri – dhe kjo ėshtė ndoshta arsyeja pse ėshtė relativisht i lirė.

    13. Tritium – $ 30,000 pėr gram

    Ky gaz ėshtė pėrdorur nė ndriēim – pėr shembull, nė ndriēimin e tritiumit. Kushton rreth 15 milionė dollarė pėr tė prodhuar njė kile tritiumi.

    14. Diamanti – $ 55,000 pėr gram


    Guri i ēmuar mė i famshėm nė Tokė, dhe ‘shoku mė i mirė i ēdo gruaje’

    15. Kalifornium – $ 25-27 milion pėr gram

    Elementi kimik mė i shtrenjtė ndonjėherė. Ai ėshtė sintetizuar vetėm njė herė qė nga zbulimi i saj nė vitin 1950.

    16. Anti-materia – 62.5 trilionė dollarė pėr gram

    Substancė mė e shtrenjtė nė Tokė. Prodhimi i njė milligram positroni kushton rreth 25 milionė dollarė. Nė teori, ne do tė jemi nė gjendje tė pėrdorim antimaterien si karburant pėr anijet kozmike nė tė ardhmen. Por pengesa sot ėshtė se pėr tė bėrė vetėm njė gram, gjithė njerėzimi do tė duhet tė punojė pėr rreth njė vit pa pushim.

    korrieri.com.al

  2. #2
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    24
    dhe ta mendosh qe Kokaina dhe Heroina kushtojne me pak se 1L uje ne vendet e origjines!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2015, 11:58 PM
  2. 10 ushqimet mė tė shtrenjta nė botė
    Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-02-2013, 09:22 PM
  3. 15 Qytetet me te shtrenjta ne bote
    Nga olsii nė forum Turizėm dhe Udhėtime
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 30-03-2012, 12:34 AM
  4. Foto: Dhuratat mė tė shtrenjta nė botė
    Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-12-2011, 09:54 AM
  5. 10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!
    Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 26-12-2007, 07:33 PM