Bugatti “kėrcėnonte” se do tė krijonte njė model mė radikal sesa Chiron dhe ia ka arritur qėllimit.

Bugatti Divo ėshtė krijesa e re dhe kushtoi plot 5 milionė euro, gati sa dyfishi i Chiron-it. Themi “kushtoi” pasi tė 40 makinat qė u prodhuan, janė shitur tashmė.

1500 kuaj fuqi, me aerodinamikė tė re, mė e lehtė dhe me mė shumė “muskuj”, sidomos nė pjesėn e pasme tė saj, Divo ėshtė fantastik.

Por, pavarėsisht kėtyre, Divo nuk ėshtė mė i shpejtė sesa Chiron.

Shpejtėsia maksimale e tij ėshtė 380 km/h, ndėrsa ajo e Chiron ėshtė 420 km/h.