Mijėra veta parakaluan rrugėve qendrore tė Beogradit tė ngrirė nga tė ftohtėt, pėr tė protestuar kundėr presidentit serb, Aleksandėr Vuēiē dhe Partisė sė tij Pėrparimtare, dukė kėrkuar liri pėr mediet dhe qė t’u jepet fund sulmeve ndaj gazetarėve dhe opozitės.

Gjatė protestave me sloganin "njė nga pesė milionė", qė filluan nė dhjetor me moton “stop kėmishėve tė pėrgjakura”, pjesėmarrėsit fishkėllenin dhe mbanin parulla nė tė cilat pos tjerash presidenti serb quhej “hajdut”.

Protestat qė tė shtunėn u mbajtėn edhe nė qytetin Kragujevcit dhe nė Novi Sad, u nxitėn nga njė incident nė muajin nėntor nė tė cilin politikani opozitar, Borisllav Stefanoviē, u sulmua nga njė grup burrash me maska tė zeza nė Krushevc, njė qytet nė jug tė Serbisė.

Veprimtarėt e opozitės thonė se presidenti Vuēiē ėshtė njė autokrat dhe e cilėsojnė partinė e tij tė korruptuar. Protestuesit kėrkuan mė shumė mbulim tė grupeve opozitare nga televizionin publik si dhe hetime tė thella tė sulmeve ndaj gazetarėve dhe politikanėve tė opozitės.

Presidenti Vuēiē, kishte thėnė mė herėt se nuk do t’u pėrgjigjet kėrkesave tė opozitės edhe nėse “pese milion dalin nė rrugė”, por la tė hapur mundėsinė qė tė ēojė vendin ne zgjedhje pėr tė sprovuar popullaritetin e partisė sė tij.

Mbėshtetja pėr presidentin Vuēiē ka shėnuar njė rėnie tė vogėl pas fitores sė tij tė thellė nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 2016, por ai mbetet udhėheqėsi politik mė popullor dhe koalicioni i tij nė pushtet ka njė shumicė tė qėndrueshme prej 160 deputetėsh nė parlamentin me 250 vende.

Njė anketė e kryer nė muajin tetor tregon se partia e Partia Pėrparimtare Serbe gėzon njė mbėshtetje prej 53.3 pėr qind.

Nėse opozita do tė dilte e bashkuar nė zgjedhje, sipas anketės, do tė mund tė fitonte rreth 15 pėr qind tė votave.

Protestat e opozitės janė tė rralla nė Serbi qė nga trazirat popullore tė vitit 2000 qė rrezuan ish presidentin Slobodan Millosheviē, i cili mė pas vdiq nė vitin 2006 nė Hagė derisa po gjykohej pėr krime lufte dhe gjenocid nė hapėsirat e ish Jugosllavisė.

Aleksandėr Vuēiē, njė nacionalist i zjarrtė gjatė shkatėrrimit tė dhunshėm tė ish-Jugosllavisė nė vitet e 90-ta, mė vonė pėrqafoi vlerat evropiane dhe vendosi anėtarėsimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian si qėllimin strategjik tė vendit. Ai gjithashtu mban lidhje tė ngushta me Rusinė dhe Kinėn.