Mė nė fund, Apple e ka shpallur hapur betejėn ndaj Netflix, me shėrbimin e ri pėr shfaqjen e filmave TV+.

Ashtu siē edhe pritej, krijuesi i iPhone ka bėrė tė ditur se platforma transmetuese quhet Apple TV+, ndėrsa fliste para tė pranishmėve nė teatrin Steve Jobs qė ndodhet nė Kaliforni tė Shteteve tė Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Sė bashku me kėtė platformė, ėshtė bėrė e ditur edhe ri dizajnimi i aplikacionit pėr televizionin e Apple, si dhe Apple Channels pėr seksionin e iOS. Ky aplikacion televiziv, do tė lansohet gjatė muajit maj, teksa do tė vije bashk me Mac tė ri.

Materialet qė do tė transmetohen nė Apple TV+, pritet tė jenė tė realizuara prej emrave mė tė popullarizuar qė ka luajtur nė filma tė suksesshėm, si dhe emisione tė dėshmuara pėr shikueshmėri tė lart.

Nė mėnyrė qė sistemi tė jetė sa mė i pėrshtatshmė, Apple ka bėrė qė aplikacioni tė shfaqė pėrmbajtjen nė qendėr dhe pjesėn e poshtme.

Ēfarėdo qė doni tė shihni, ėshtė nė opsionin ‘Up Next’ ndėrsa shiriti ‘For You’ iu rekomandon gjėrat qė mund t’ju pėlqejnė.

Sė bashku me Apple TV+ ėshtė bėrė e ditur edhe njė platformė, qė ėshtė e dedikuar pėr lojėra tė ndryshme.