Receta Gatimi

Di tė bėsh pėr vete dikė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Di tė bėsh pėr vete dikė

  Pėr tė bėrė pėr vete dikė nuk mjaftojnė fjalėt. Mjafton tė bėsh disa gjeste nė mėnyrėn e duhur. situata ėshtė klasike; ajo (ai) tė pėlqen por nuk e di ende se cilat janė qėllimet e tua tė vėrteta. Verifikojė kėtė me njė test qė tregon nėse mėnyra juaj ėshtė ajo mė efikasja

  1.Sa herė tė ka ndodhur tė tėrhiqesh nga njė mashkull nė lokal
  a.Sa herė qė jam nė lokal
  b.Rrallė

  2.Ajo/ai tė pėlqen jashtė mase. Ēfarė bėn?

  a.Pėrdor ēdo lloj taktike, qė ai tė mė vėrė re
  b.Asnjė gjė. Pres qė ai/ajo tė marri hapin e parė

  3.ku do tė doje tė shkojė nė takimin e parė me tė?
  a.Do tė mė pėlqente ta ftoja nė njė lokal pėr tė pirė diēka.
  b.Do tė mė pėlqente tė shkoja tė shihja njė film nė kinema.

  4.Kanė mbetur dhe pak ditė nga takimi yt i parė me djalin, qė tė pėlqen. Ēfarė bėn?
  a.Nuk e duroj dot pritjen. Mė duket sikur po ēmendem
  b.Mendoj se ēfarė do bėj, si do sillem, ēfarė do them...

  5.Si vishesh kur del pėr herė tė parė me tė?
  a.Blej diēka tė re, qė vė nė dukje pikėt e mia tė forta.
  b.Vishem siē dal zakonisht.

  6.Vėzhgon shikimin e tij dhe vė re qė ai tė pėlqen?
  a.I hedh njė sy dhe shpesh bėj si koketė.
  b.Pėrpiqem tė dukem e papėrqendruar tek sytė e tij.

  7.Nėse tipi pėrballė teje tė duket mjaft i pėrshtatshėm, pėrfiton nga ky rast?
  a.Po.
  b.Jo.

  8.Shpesh shikimi tė shkon tek duart e tij, qė nuk janė shumė tė buta. Ēfarė bėn?
  a.E shoh nė sy dhe pėrpiqem tė pėrqėndrohem aty vetėm.
  b.Asnjė gjė, ndihem e bllokuar.

  9.Takimi ka shkuar shumė mirė. Ēfarė bėn njė ditė mė pas?
  a.Dėshira pėr ta telefonuar ėshtė e madhe por preferoj t’ia lė atij/asaj qė tė bėj i/e para.
  b.Nuk i telefonoj se kam frikė se nuk ka pėr tu pėrgjigjur.

  Mė shumė pėrgjigje A
  Prisni tu vėnė re tė tjerėt. Jeni tė sigurt nė vetvete dhe nuk keni nevojė tė bėni gjeste provokuese pėrballė dikujt. Jeni tė zotėt tė bėni taktikat e duhura pėr tė mbajtur distancė nga dikush ose pėr tė afruar personin qė ju vetė ju intereson. Lėvizjet tuaja dhe vetė trupi juaj flet. Dini t’i jepni shenjat e duhura njė mashkulli. Mjafton njė shikim, dhe pėrgjigjja kuptohet vetvetiu qė ėshtė “po”.

  Mė shumė pėrgjigje B
  Nuk jeni tė zotėt pėr tė rėnė nė sy. Arti i tė bėrit pėr vete dikė nuk rrjedh nė venat tuaja. Ndoshta pėr shkak se jeni tė turpshėm. Kjo ju bėn qė njerėzit shpesh t’ju largohen duke mos e kuptuar nga larg ėndėrrimin tuaj tė vėrtetė. Trupi juaj ėshtė pėrgjithėsisht i heshtur dhe nuk i shfaq reagimet e duhura. Shikimet e fshehta nuk ju ndihmojnė pėr tė bėrė pėr vete dikė apo pėr tė folur me dikė, qė ju do tė donit.


  nga (c) Gazeta Shqiptare 2006

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Di tė bėsh pėr vete dikė

  1.Sa herė tė ka ndodhur tė tėrhiqesh nga njė mashkull nė lokal
  a.Sa herė qė jam nė lokal
  B.Rrallė

  2.Ajo/ai tė pėlqen jashtė mase. Ēfarė bėn?[/b]
  a.Pėrdor ēdo lloj taktike, qė ai tė mė vėrė re
  BAsnjė gjė. Pres qė ai/ajo tė marri hapin e parė

  3.ku do tė doje tė shkojė nė takimin e parė me tė?
  ADo tė mė pėlqente ta ftoja nė njė lokal pėr tė pirė diēka.
  b.Do tė mė pėlqente tė shkoja tė shihja njė film nė kinema.

  4.Kanė mbetur dhe pak ditė nga takimi yt i parė me djalin, qė tė pėlqen. Ēfarė bėn?
  a.Nuk e duroj dot pritjen. Mė duket sikur po ēmendem
  BMendoj se ēfarė do bėj, si do sillem, ēfarė do them...

  5.Si vishesh kur del pėr herė tė parė me tė?
  ABlej diēka tė re, qė vė nė dukje pikėt e mia tė forta.
  b.Vishem siē dal zakonisht.

  6.Vėzhgon shikimin e tij dhe vė re qė ai tė pėlqen?
  A.I hedh njė sy
  b.Pėrpiqem tė dukem e papėrqendruar tek sytė e tij.

  7.Nėse tipi pėrballė teje tė duket mjaft i pėrshtatshėm, pėrfiton nga ky rast?
  a.Po.
  BJo.

  8.Shpesh shikimi tė shkon tek duart e tij, qė nuk janė shumė tė buta. Ēfarė bėn?
  a.E shoh nė sy dhe pėrpiqem tė pėrqėndrohem aty vetėm.
  BAsnjė gjė, ndihem e bllokuar.

  9.Takimi ka shkuar shumė mirė. Ēfarė bėn njė ditė mė pas?
  ADėshira pėr ta telefonuar ėshtė e madhe por preferoj t’ia lė atij/asaj qė tė bėj i/e para.
  b.Nuk i telefonoj se kam frikė se nuk ka pėr tu pėrgjigjur.  Mė shumė pėrgjigje B
  Nuk jeni tė zotėt pėr tė rėnė nė sy. Arti i tė bėrit pėr vete dikė nuk rrjedh nė venat tuaja. Ndoshta pėr shkak se jeni tė turpshėm. Kjo ju bėn qė njerėzit shpesh t’ju largohen duke mos e kuptuar nga larg ėndėrrimin tuaj tė vėrtetė. Trupi juaj ėshtė pėrgjithėsisht i heshtur dhe nuk i shfaq reagimet e duhura. Shikimet e fshehta nuk ju ndihmojnė pėr tė bėrė pėr vete dikė apo pėr tė folur me dikė, qė ju do tė donit.

 3. #3
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  1.Sa herė tė ka ndodhur tė tėrhiqesh nga njė mashkull nė lokal
  a.Sa herė qė jam nė lokal
  b.Rrallė


  2.Ajo/ai tė pėlqen jashtė mase. Ēfarė bėn?
  a.Pėrdor ēdo lloj taktike, qė ai tė mė vėrė re
  b.Asnjė gjė. Pres qė ai/ajo tė marri hapin e parė

  3.ku do tė doje tė shkojė nė takimin e parė me tė?a.Do tė mė pėlqente ta ftoja nė njė lokal pėr tė pirė diēka.
  b.Do tė mė pėlqente tė shkoja tė shihja njė film nė kinema.

  4.Kanė mbetur dhe pak ditė nga takimi yt i parė me djalin, qė tė pėlqen. Ēfarė bėn?
  a.Nuk e duroj dot pritjen. Mė duket sikur po ēmendem
  b.Mendoj se ēfarė do bėj, si do sillem, ēfarė do them...

  5.Si vishesh kur del pėr herė tė parė me tė?
  a.Blej diēka tė re, qė vė nė dukje pikėt e mia tė forta.
  b.Vishem siē dal zakonisht.

  6.Vėzhgon shikimin e tij dhe vė re qė ai tė pėlqen?
  a.I hedh njė sy dhe shpesh bėj si koketė.
  b.Pėrpiqem tė dukem e papėrqendruar tek sytė e tij.


  7.Nėse tipi pėrballė teje tė duket mjaft i pėrshtatshėm, pėrfiton nga ky rast?
  a.Po.
  b.Jo.

  8.Shpesh shikimi tė shkon tek duart e tij, qė nuk janė shumė tė buta. Ēfarė bėn?
  a.E shoh nė sy dhe pėrpiqem tė pėrqėndrohem aty vetėm.
  b.Asnjė gjė, ndihem e bllokuar.

  9.Takimi ka shkuar shumė mirė. Ēfarė bėn njė ditė mė pas?
  a.Dėshira pėr ta telefonuar ėshtė e madhe por preferoj t’ia lė atij/asaj qė tė bėj i/e para.
  b.Nuk i telefonoj se kam frikė se nuk ka pėr tu pėrgjigjur.


  Mė shumė pėrgjigje B
  Nuk jeni tė zotėt pėr tė rėnė nė sy . Arti i tė bėrit pėr vete dikė nuk rrjedh nė venat tuaja . Ndoshta pėr shkak se jeni tė turpshėm . Kjo ju bėn qė njerėzit shpesh t’ju largohen duke mos e kuptuar nga larg ėndėrrimin tuaj tė vėrtetė . Trupi juaj ėshtė pėrgjithėsisht i heshtur dhe nuk i shfaq reagimet e duhura . Shikimet e fshehta nuk ju ndihmojnė pėr tė bėrė pėr vete dikė apo pėr tė folur me dikė, qė ju do tė donit.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si te harrosh dike...
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 30-10-2014, 03:23 PM
 2. Si ta besh nje djal per vete...
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 13-05-2013, 12:33 AM
 3. Pyet 100 vetė dhe bėj siē din vetė
  Nga vaaldr1n nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-09-2012, 02:52 PM
 4. Nuk e dini ku i leni ēelėsat? Filloni tė flisni vetė me vete
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 08:43 PM
 5. Si ta besh nje femer per vete....
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-03-2011, 01:32 PM