Receta Gatimi

Ēdo te thote te martohesh????!!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
 1. #1
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Ēdo te thote te martohesh????!!!

  [spoil:34l3pja0]Ēdo te thote te martohesh????!!![/spoil:34l3pja0]

  Lind kjo pyetje ne nje shoqeri... mendimet ? per ate me eksperienz per me shume

  Reni

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e konti
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Postime
  74
  Reputacioni
  0

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Lirenti\";p=\"282
  [spoil:321nhe8l]Ēdo te thote te martohesh????!!![/spoil:321nhe8l]

  Lind kjo pyetje ne nje shoqeri... mendimet ? per ate me eksperienz per me shume

  Reni
  Hmm, pyetje qe nuk mund te pergjigjet me dy rreshta. Njerezit shpesh e shohin martesen si nje zgjidhje problemesh. Nese martohemi - mendojne ata - shume probleme do zgjidhen. Do kem nje person qe e dua dhe me do ne momente te veshtira dhe te bukura te jetes sime, do ndaj me te gjithcka, do i besoj gjithcka nga jeta ime dhe anasjelltas dhe se fundi do bej seks me shpesh dhe nuk do me kushtoje.

  Por kur martohet njeriu, me kalimin e kohes fillon dhe zbulon probleme qe as ne enderrat me me fantazi te tij nuk do kishte mundur t'i shihte. Gjithashtu ka shume probleme qe kur nje i martuar ja tregon, i duken te thjeshta dhe qesharake, por i kupton vetem dhe vetem kur te jete martuar vete. Vetem atehere do kuptoje se ato probleme qesharake per te dikur, jane nga problemet me serioze.

  Me pak fjale, keto jane disa nga anet negative te marteses. Por, a ka martesa ane pozitive? Sigurisht qe ka dhe do thoja se vete martesa eshte e mire, por jane njerezit ato qe e shkaterrojne ate. Per problemet qe shkaktohen ne martese nuk e ka fajin martesa si martese, por papjekuria, egoizmi dhe shume elemente te tjere te njerezve qe gjenden brenda saj.

  Ne martese mund te mesoje dikush te behet tolerant, mund te mesoje te behet i perulur, mund te mesoje te mos veproje si individ (si dikur qe ka qene beqar dhe mund te bente c'te donte) por te bashkepunoje me te tjeret, ne martese njeriu meson te komunikoje me bashkeshortin si dhe me femijet, ne martese njeriu mund te mesoje sakrificen, mund te mesoje te pranoje tjetrin me te mirat dhe te metat e veta dhe mbi te gjtha mund te mesoje te dashuroje tjetrin me nje dashuri pa kufinj.

  Ne martese njeriu mund te humbase lirine qe ka pasur dikur kur ishte beqar, por kjo mungese lirie qe ai "fiton" brenda marteses e ben njeriun shume me te pjekur dhe e meson ate qe te kutpoje se ai nuk eshte qendra e botes.

  Keshtu pra, jeni duke menduar seriozisht ceshtjen e marteses? E ndjeni veten se ndodheni ne prag te saj? Mos kerkoni nje formule. Ate nuk do ta gjeni kurre. Ktheni koken prapa dhe shihni si ishin vitet tuaja te femijerise. Si ka qene jeta juaj familjare kur keni qene femije sespe ju jeni brymosur tashme me ate qe keni pare dhe marre nga prinderit tuaj dhe doni s'doni ate gje do shprehni edhe ne jeten tuaj te re.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  shume pergjigje interesante,,,


  kurse une kam dale nje konkluzion qe:

  Martesa eshte e nevojshme pas nje fare moshe.

  Nga shume persona qe kam pyetur del se nuk i pelqen martesa, por nderkohe jane te martuar dhe jetojn te qete. (dhe mendoj pjeserisht te lutur)
  gje qe me le te kuptoj rendesin e ketij fenomeni.

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Renix eshte me se e drejt qe martesa eshte e nevojshem mbas nje moshe
  un pervete nuk arrij ta kuptoj se simund te martohesh ne nje moshe kur je akoma femije vet
  si psh:ketu ku ndodhem kam pare dhe degjuar se te rinj e te reja sapo mbushin moshen 18 (qe me ligj mbi kete moshe mund te kruesh mardhenie seksuale) duan te martohen dhe shume prej tyre e realizojne endrren e tyre por pa llogaritur veshtiresit.
  prandaj martesa duhet marre seriozisht se nuk eshte nje si nje biciklet qe e bleve sot dhe neser endron po nuk te pelqeu.......

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  16

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Te gjitha xgjigjet interesante, dhe une mendoj se nuk eshte martesa problemi, por jan njerezit qe e prishin lidhjen, nje nga arsyjet e kesaj prishje sigurisht eshte jeta qe bejm dhe ndjekim, jemi bere egoista dhe eshte e veshtire te perkulemi disa kushteve qe jeta bashkeshortore te imponon pa dashje, liria dhe indipendenca e tepert qe nga nje ane jan fantastike nga ana tjeter eshte e rende kur nuk jeton me vetem.

  Pavaresisht se x nje femer eshte nje enderr hapi i marteses, une pa e provuar akoma kete eksperience mendoj qe me deshire dhe dashuri dhe shprese gjerat mund te behen plotesisht, nese gjen personin e duhur( gje jasht mase e veshtire kjo)!!!!

  Megjithate nje nga gjerat qe duhen se zben ne nje lidhje te plot eshte dialogu dhe mirkuptimi dhe inteligjenca, me keto c'do gje zgjidhet!

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e clesiano
  Anėtarėsimi
  Mar 2007
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  36
  Reputacioni
  0

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Mendime interesante keto tuajat..
  un sinqerish jam per bashkjetesen....jo se kjo eshte me e mire por se ketu le mundesi me shume me u njojt me partnerin....
  shume persona martohen eh epas martese fillojne nje mal me probleme...jo xhelozira ,jo financa etj etj...ndersa ne bashkjetese mund ti besh nje paraprirje ketyre gjerave .....
  pasta mendoj se pas marese fillon nje faze monotonie, vety nuk jam martu kurre po me cfare kam degju flas...kur te martohem do ju tregoj me shume

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  18

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Martohesh kur personin qe do te martohesh e njeh mire, ke kaluar nje periudhe te gjate me te dhe e ndjen se eshte njeriu i jetes, me te cilin mund te argetohesh, ndash nje hall, te kesh nje te ardhme,te krijosh nje familje te lumtur. Martesa thjesht kurorezon paraqitjen ne shoqeri, qe nje cift te kete te drejat e vet.
  Martesa nuk eshte pasjon, ndjenje, enderr, jo ajo eshte llogjike. Ky eshte dhe celsi i nje martese te lumtur.

 8. #8
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Ēdo te thote te martohesh????!!!

  Martesa ka si synim krijimin e nje familjeje. Lindja e nje femije te ben te harrosh deri ne nje fare pike ndjenjat kundrejt partner-it(es) dhe te mendosh me teper per ate krijese, te dale ne fund te fundit nga martesa. Ne cift krijohet nje pergjegjesi me e madhe per sa i perket familjes dhe pikerisht ketu ndryshojne ndjenjat, nga dashuri e zjarrte per njeri tjetrin, ne ndjenja te forta familjare.
  Gjithashtu duke qene se ne martese cifti bashkjeton harrohen emocionet qe te jep nje puthje poshte pallatit ne darke e gjera te tilla.
  Cifte te lumtura, per mendimin tim, jane ata qe e perballojne mire ndryshimin nga dashuria, ne martese pasi ketu kuptohen edhe me teper edhe pergjegjesite qe ka secili, veset qe ka secili, dhe cdo te mete qe ka secili ne cift.
  Pra te martohesh do te thote te shohesh jeten nga nje kendveshtrim tjeter totalisht.

 9. #9
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  t`i fusesh te 2ja kembet ne 1 kepuce LOL

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  cdo njeri e shikon martesen me syrin e vet .
  esht subjektive .
  nuk mund te thuash martesa esht kshu dhe pik .
  kam ven re qe shum njerez e konsiderojn martesen si nje "izolim" , apo sic e tha icemani " kembet ne 1 kepuc"
  ok , jam dakort qe smund te besh tamam jeten e beqarit / beqares ... ke me shum obligime etj etj ..................... por nuk ke perse e merr si nje burg martesen ....
  nuk i duroj dot ata te fejuar / fejuara qe duan me patjeter te din ku esht partneri ..... apo te lajmerohen per cdo gje .
  kur ne cift ka mirkuptim , apo tolerim....gjerat behen me te lehta
  martesa do ish me e leht sikur partneret ta konsideronin nj tj miq , shok ... pastaj partner
  thj flas ne teori , se vet sjam martuar ndonjeher ...... ;p;p ....

 11. #11
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Martesa nje ure lidhse per nje familje te re. keshtu e shikoj un .

 12. #12
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  cdo njeri e shikon martesen me syrin e vet .
  esht subjektive .
  nuk mund te thuash martesa esht kshu dhe pik .
  kam ven re qe shum njerez e konsiderojn martesen si nje "izolim" , apo sic e tha icemani " kembet ne 1 kepuc"
  ok , jam dakort qe smund te besh tamam jeten e beqarit / beqares ... ke me shum obligime etj etj ..................... por nuk ke perse e merr si nje burg martesen ....
  nuk i duroj dot ata te fejuar / fejuara qe duan me patjeter te din ku esht partneri ..... apo te lajmerohen per cdo gje .
  kur ne cift ka mirkuptim , apo tolerim....gjerat behen me te lehta
  martesa do ish me e leht sikur partneret ta konsideronin nj tj miq , shok ... pastaj partner
  thj flas ne teori , se vet sjam martuar ndonjeher ...... ;p;p ....
  po te ishe e martuar do flisje ndryshe LOL

 13. #13
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  po te ishe e martuar do flisje ndryshe LOL
  hahaha , me siguriii !!

  tak burgu  dhe dicka qe me tremb te martesa..................... MONOTONIA ....... ............. e urrej , e urrej ...e urrej !
  do doja te dija nga kta qe jan te martuar ,,,,i ka kap , si ka kap monotonia .... si ndjehen ? si e shmangin ? etj

 14. #14
  i/e rregjistruar 10% Maska e Mina
  Anėtarėsimi
  May 2012
  Vendndodhja
  Ketej rrotull botes
  Postime
  37
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Te krijosh familje ,ndryshim stili t ejetes ,nga vajze,dajle beqare dhe pa obligime..!

 15. #15
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  pronoton lokal ,aheng dhe ushqim, dy martohen 300 terbohen.........

 16. #16
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
  pronoton lokal ,aheng dhe ushqim, dy martohen 300 terbohen.........
  jo ate dit ne dasem te gjith jen te lumtur, pasojat vin mbas dasmes.

 17. #17
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  hahahahaaaa

  te ecesh ne nje rruge te drejte ,ti besh kodrat fusha ,te notosh ne shkretetire .........

 18. #18
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  E pra e till eshte martesa nje qyp mjalt per ata se din te kujdesen mir ... dhe nje pik helem per ata se nuk din te duan.

 19. #19
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Ejjjjjjjj ju te dy siper cfare keni qe e permendni kete fjale...per te na vene friken?...na lini rehat se jemi mire he te keqen....ncncnncc

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Te ikesh nga vendi do te thote te vdesesh nga pak
  Nga fjorii nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 25-11-2014, 05:51 PM
 2. Ēdo te thote te jesh Sot 20 Vjeē!
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 09:43 PM
 3. C'far do te thote kjo tabela?
  Nga tony65 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 05:14 PM
 4. Teshtitja do tė thotė se mendojmė nė seks?
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-06-2011, 03:30 PM
 5. Kur martohesh me nje pilot te Formula 1!
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-05-2009, 02:24 PM