Tenis


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1

  Tenis

  Receta Gatimi

  Skandal ne tenis / Djokoviē, i paguar pėr tė humbur

  26.9.2007

  Pas rezultateve tė fiksuara nė futboll, skandaleve qė lidhen me kompanitė e basteve, dopingut nė ēiklizėm, tani kanė filluar tentativat pėr tė trukuar rezultatet e tenisit. Sipas tė pėrditshmes angleze “The Sun”, serbi Novak Djokoviē kishte refuzuar tė humbiste njė ndeshje nė turneun e Shėn Petėrburgut tė zhvilluar vitin e kaluar. Shuma e ofruar pėr serbin ishte 150 mijė euro, por Djokoviē e kishte refuzuar atė. Tabloidi anglez hedh i pari dyshimin pėr trukimin e ndeshjeve tė tenisit. Nėse do tė ndodhte kjo, atėherė do tė ishte lajmi i dytė mė i madh pas atij tė ndodhur me ish-tenistin anglez, Tim Henman, i cili konfirmoi se ishte nė dijeni tė faktit se disa lojtarė ishin kontaktuar pėr tė trukuar ndeshje. Edhe “ATP”, Federata Ndėrkombėtare e Tenisit, ėshtė duke hetuar njė seri rezultatesh tė dyshimta qė lidhen me bastet. Njė nga hetimet e nisura ėshtė ai mbi humbjen e Nikolaj Davidenkos me Martin Vasalo Arguelon nė Poloni gjatė muajit gusht. Kompania e basteve “Betfair” pohoi se pėr kėtė ndeshje shuma e vendosur ishte dhjetė herė mė shumė se normalja.

  20-vjeēari Novak Djokoviē, njė nga talentet e reja tė tenisit, ėshtė profesionist qysh nga viti 2003 dhe arritja e tij mė e madhe ėshtė finalja e US OPEN ku ai humbi me rezultatin 3-2 nga tenisti zciceran Roxher Federerer. Djokoviē, tenisti i tretė mė i mirė nė botė, ka qenė tri herė nė finalet e “Master Series” duke fituar nė Majami dhe Montreal, ku dhe mundi numrin njė nė botė, Federer. Djokoviē ėshtė i sponsorizuar nga “Uilson” dhe gjatė ndeshjeve vesh kėpucė atletike “Adidas”. Beogradasi jeton nė Montekarlo dhe flet serbisht, gjermanisht dhe anglisht. Pėr Djokoviē dhe bukuroshen Maria Sharapova flitet pėr njė lidhje qė e kalon miqėsinė e zakonshme, teksa dy tenistėt janė parė shpesh duke ngrėnė darkė sė bashku.

  Frika e Tim Henman

  Tenisti anglez Tim Henman pranoi se ndiente frikė pas deklarimit mbi fiksimin e ndeshjeve tė tenisit, tashmė qė ka dhėnė dorėheqjen. Ish-tenisti britanik numėr 1 dhe tenisti numėr katėr i botės pohoi se disa njerėz tė panjohur pėr ambientet e tenisit u janė afruar lojtarėve me synim pėr tė bėrė para me ndeshjet e tyre. “Unė pėr veten time nuk e kam pasur kėtė eksperiencė, por kam dėgjuar tė flasin lojtarėt pėr kėtė, duket se diēka e tillė ka ndodhur”, - tha 33-vjeēari pėr programin e BBC-sė, “Inside Sport”. “Ne duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm, shumė vigjilentė, pasi tenisi nuk duhet tė lidhet me diēka tė atillė. Kanė qenė disa lidhje shumė serioze dhe unė e tė tjerėt jemi nė pritje pėr tė parė se ēfarė do tė ndodhė. Ėshtė njė target shumė i lehtė, pasi bastet vihen edhe pėr njė garė midis dy kuajve dhe jo pėr njė grand slem ku garojnė 64 ndeshje tė tenistėve meshkuj dhe 64 ndeshje tė tenisteve femra dhe janė shumė gjėra mbi tė cilat mund tė vendosėsh baste”, - pėrfundoi Henman.

 2. #2

  Re: Tenis

  Femra

  1 Justine Henin 4675
  2 Jelena Jankovic 3765
  3 Svetlana Kuznetsova 3246
  4 Ana Ivanovic 2847
  5 Anna Chakvetadze 2556
  6 Maria Sharapova 2430
  7 Serena Williams 2391
  8 Venus Williams 2190
  9 Marion Bartoli 1802
  10 Daniela Hantuchova 1801

  Meshkuj

  1 Roger Federer 1171
  2 Rafael Nadal 1012
  3 Novak Djokovic 802
  4 Nikolay Davydenko 485
  5 Andy Roddick 466
  6 David Ferrer 382
  7 Fernando Gonzalez 331
  8 James Blake 321
  9 Tommy Haas 316
  10 Carlos Moya 315

 3. #3

  Re: Tenis

  Renditja (Nentor 5, 2007)

  1 HENIN, JUSTINE BEL 5930.00
  2 KUZNETSOVA, SVETLANA RUS 3750.00
  3 JANKOVIC, JELENA SRB3 475.00
  4 IVANOVIC, ANA SRB 3161.00
  5 WILLIAMS, SERENA USA 2767.00
  6 SHARAPOVA, MARIA RUS 2666.00
  7 CHAKVETADZE, ANNA RUS 2660.00
  8 WILLIAMS, VENUS USA 2470.00
  9 HANTUCHOVA, DANIELA SVK 2242.00
  10 BARTOLI, MARION FRA 2101.00

 4. #4

  Re: Tenis

  WTA Tour Championships - Madrid, Spain 2007

  Gjysem Finale

  10 Nentor 2007
  14:00 Anna Chakvetadze - Russia 0 : 2 Maria Sharapova - Russia
  2 2
  6 6

  16:00 Justine Henin - Belgium 2 : 0 Ana Ivanovic - Serbia
  6 6
  4 4

  Finale
  11 Nentor 2007

  16:00 Justine Henin - Belgium 2 : 1 Maria Sharapova - Russia
  5 7 6
  7 5 3

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Tenis: Nadal tepėr i fortė pėr Andy Murrayn
  Nga Kliton nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 04:44 PM