Receta Gatimi

Mendime Momenti


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 17 prej 17
  1. #1
    I/e Perjashtuar Maska e Altin111
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Postime
    2,516
    Reputacioni
    0

    Smile Mendime Momenti

    Mendime Momenti

  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Postime
    385
    Reputacioni
    0

    Re: Mendime Momenti

    Kush jemi ne qe gjithmone kerkojme tek te tjeret ate qe nuk kemi vete.Qe si kryenec ngrejme koken lart e te tjeret si shohim.Shkelim mbi to si letra te zhubrosura ne toke,fjalet e tyre na duken si te atij lypsarit ne rruge qe ne i kalojme afer, e syte nuk ja hedhim kurre e ne disa raste dhe e fyejme!
    Me ironine qe tregon asgje tjeter vetem cinizem mbulojme veten tone.Fshihemi pas guackes se egoizmit e drejtojme gishtin gjitmone tek dikush tjeter!
    Si lajkatar tregojme meshire per cdo njeri por qe e verteta pas saj eshte aq e thelle saqe askush nuk e merr mundimin ta imagjinoje, e jo me ta kerkoje e ta tregoje me dashamiresi.

  3. #3
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Mendime Momenti

    Albi!

    Po vazhdove me keshtu lloj shkrimesh, je per cmim pulicer!

  4. #4
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Mendime Momenti

    Dalengadale deshirat, endrrat filluan te mernin nje drejtim te detyruar, te ngushtoheshin, te lakoheshin,te dridheshin, sipas ezixhences se kohes. Nuk ka me nyje, nuk ka me rruge qorre, gjithcka eshte e perkufizuar si ai "lumi i vdekur" qe banoret pak e nga pak i mernin nje cope truall ketu e atje,pa e pyetur dhe pa e vene ne dijeni deri sa nje dite "lumi i vdekur " do te shperthente ose do te thahej.

    25.02.2008

  5. #5
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Mendime Momenti

    nga tingujt e shiut trishtimi me mbuloi papritur
    si gjithmone me kujton ato kohe te largeta
    kohe ne te cilat cdo gje fshihte nje bukuri
    cdo bukuri kish nje mister
    cdo mister me bente te luftoja e te gjeja te verteten
    dhe cdo te vertete perpiqesha ti gjeja vetem anet pozitive
    nga tingujt e shiut papritur rrashe ne meditime

  6. #6
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10

    Re: Mendime Momenti

    Disa mendojne se njerezit me karakter te forte te sigurte ne vetvete, qe dine te qendrojne ne kembe mire,
    qe fjala e tyre ka fuqi, qe dine te fitojne njerez te tjere, qe dine te respektojne cdo te thote "shoqeri",
    se nuk jane delikate, se nuk zhgenjehen, se mund te perballojne dicka, se mund ta anashkalojne lehte nje zhgenjim, nje indiference, nje tradheti, nje lendim apo dicka tjeter. Sa shume duhet qe ti kuptosh, te pakten njeren pale. Tjetren besoj se kam hyre ne brendesi dhe kam kuptuar se nuk dine kurre se cfare eshte te "kerkojne te falur", te pranojne qofte edhe nje here ne jeten e tyre se ishte nje gabim nga te shumtat qe bejne. Sa veshtire e kemi ne shqiptaret te themi dy gjera:

    "Me fal"
    "Faleminderit"


    Nje gote uje doja te shijoja, dhe papritur ne rruge e siper duke ma sjelle kete gote e krise. Une mund ta pi ujin, nuk eshte dhe kaq e veshtire, por uji sdo te kete me shijen qe kishte me pare... do e shijosh edhe ti... do ta kuptosh... ndoshta nje dite mund te duket e njejta shije, por gota do te mbetet e krisur... sa keq... me vjen vertet keq... ndoshta mund te duket dicka e vogel gota e krisur, ndoshta se une i hiperbolizoj gjerat... por nuk e besoj...
    Sa shume duhet te dish... sa shume duhet te mendosh... e di, pak e veshtire.. por nje dite do te shkruash diku te njejtat gjera qe shkruaj une... dhe nuk do te jesh ti... por une... e kuptoj... te ngaterroj...
    Midis ketyre gjerave "filozofike"... mbaj nje gje... sdo te hedh kurre poshte... dhe e di pse?
    Kam mesuar ti dua njerezit me te vertete, ti cmoj, ti dua si vetem time, ndoshta ndonjehere edhe me shume... kjo dhemb me shume... mos u ngaterro... jane te qarta dhe te pastra...
    Dhe jeta vazhdon... me zhgenjime...

  7. #7
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Mendime Momenti

    Papritur, si rrufe, gjerat perreth te trondisin: pa arsye, pa shpjegime, mund te kete shprese???? C'fare fjale kjo e fundit, ndoshta te me pyesnin dje do te isha pergjigjur dhe do ti rezervoja vetem fjale te bukura. Sot nuk jam fare e sigurte. Ne kete cast me duket nje ndjenje genjeshtare, qe per momentin te jep kurajo, por ndoshta as per momentin, se mendja fluturon, nuk mund t'a ndalosh, sado qe perpiqesh!
    C'fare perpjekje???? Duart jane te lidhura, je thjeshte spektatore: kjo te vret me shume, fakti qe nuk ke gje ne dore per te ndryshuar asgje!
    Perse??? Akoma pyes veten, por nuk kam asnje pergjigje, padrejtesia me lendon me shume!
    Deshiroj qe neser gjithcka te jete ndryshe, por edhe deshira me duket si shpresa, me realitetin te dyja zhduken!

  8. #8
    i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
    Anėtarėsimi
    Jul 2008
    Vendndodhja
    ...ne imagjinaten tende...
    Postime
    102
    Reputacioni
    0

    Re: Mendime Momenti

    sa ditė e bukur sot..!
    njė diell krenar i sapozgjuar...njerėz qe vrapojne ne pune,ne takime apo...diku tjetėr,ku ta di unė...
    zhurma tė ndryshme here-here acaruaese here-here qetesuese...
    Njohje tė reja...Njė ditė e re...

  9. #9
    i/e rregjistruar Maska e Mimika
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Postime
    2
    Reputacioni
    0

    Re: Mendime Momenti

    Qdo gje do ishte ndryshe po te mos egzistonte fjala "PSE",dhe per vet faktin e egzistences se kesaj fjale gjithmon do ket pergjigjeje, se a do jet nje pergjigjeje e dret apo e rezervuar gjthmon do ate.
    Se a do gjejm fajtorin per pergjigjejen e drejt ket mund te them se nese kerkojm fajtorin prap fajto do mbetesh ti. Jeta esh si nje val ne det, ku valon dal nga dal, me shpejtesi, drejt lar posh , qet... esht nje mision qe ka per ta kryer qdonjeri nga ne, se sa do eshte jeta e drejt me njerzimin ket pergjigjeje do ta merni secili nese ne veten tuaj.. Mir eshte kur njeriu nuk i'u dorzohet sprovave jetsore, mirpo ne disa raste esht shum veshtir te dominosh ne qdo svid...
    kaq per tani..
    Kaloni bukur

  10. #10
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Mendime Momenti

    .... Fjale, fjale, dhe akoma fjale: jane ato qe prekin, qe vrasin, largojne, ngushellojne. Japin force dhe kurajo, jane ato qe te gezojne, lumturojne, ndihmojne…. Ka raste qe jane te teperta, shumica pa vlere, dhe te pamenduara ose istintive, pavaresisht nga sinqeriteti dhe drejtesia e tyre……
    .... Ne gjendje te vecanta, ato bien ne heshtje, dhe mendimet i zevendesojne…
    Heshtja ime sot, vete te tregon, se sa afer teje gjendem, me shpirt dhe me zemer!!!

  11. #11
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Mendime Momenti

    Disa pika shiu lehtas rreshkasin mbi xhamin e ftohte: ndryshimi i temperatures krijon avullin ku shikimi im nuk mund te tejkaloi.
    Por kjo pengese e vogel nuk ndalon dot imagjinaten, ajo nis te me zgjoj mendime te thella, qe trokasin here pas here ne ditet e trishtuara dhe melankolike.....!

  12. #12
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    Vjen nje moment kur deshiron te largohesh nga te gjithe dhe gjithcka. Do doje te ishe ne ndonje ishull te shkrete per te menduar per gjithcka ka ndodhur ne jeten tende dhe per ate qe mund te kishe bere. Shfaqen para teje mijera pyetje dhe shume rrugezgjidhje te cilat nuk i kishe marre ne konsiderate deri atehere. Me pas kerkon te kthehesh serish per t'u treguar te tjereve qe dhe ti ekziston dhe je e gatshme per te jetuar jeten tende, pavaresisht si u pelqen te tjereve.

  13. #13
    "Anguila" 10% Maska e Smily
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Ketej afer
    Postime
    47
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0


    Nje heshtje e persosur........

  14. #14
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    Ndjenjat veniten kur degjon nje gerrhim gjate frymemarjes se dashuris.
    Me dhemb ne shpirte menyra sesi u larguam dhe nuk kembyem me asnje fjale.Mendoj mendoj derisa u lodha.....e bind veten se jam mire por me vret dalngadal kjo fjale,sepse nuk eshte e vertet.Gjihtcka qe mendoj eshte ,,,Po si ?cfare?kur?ka kaq shume ...?????? sa po kuptoj qe nuk ishte e thene se ndryshe do merrja pergjigje.Ne mos nga ty nga vete vetja ime.Jam e lodhur,e rraskapitur,me ka ardhur shpirti ne maje te hundes,thone pleqte tane...po qe ndodh ne te vertet??
    Ku te gjej o njeri te bertas,uleras ne surrat se ndoshta keshtu do me pushoj dhimbja,dhe do te fle e qete.

  15. #15
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    me do....sme do.....

  16. #16
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    A thua do te kthehet...?

  17. #17
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Po lexoja dicka nga Bukowski....dhe ky eshte kjo me erdhi per momentin te shkruaja!....

    E admiroja. Ishte shume e bukur, teper e embel. Kushedi ajo embelsi sa dhembje kishte kaluar.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Mendim momenti.......!
    Nga Direktori nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 136
    Postimi i Fundit: 06-12-2014, 10:42 PM
  2. Mendime komike - tė qeshura pa fund!
    Nga Altin111 nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 09-03-2013, 09:28 PM
  3. 5 vite jetė tė shpenzuara nė mendime !!
    Nga labja nė forum Life Style
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-02-2013, 08:21 PM
  4. Mendime te shfrenuara artistike
    Nga Ruthi nė forum Krijimtaria juaj
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-05-2011, 06:28 PM
  5. Mendime
    Nga tare nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-03-2010, 11:34 PM

Etiketat pėr kėtė Temė